Eesti Panga president Andres Lipstok ütles
täna Eesti Panga 2006. aasta aruande esitlusel riigikogus, et eestlased ei pea
kartma inflatsiooni pidevat kiirenemist.
"2006. aastal 4,4 protsendini tõusnud inflatsioon ületas 2005. aasta näitajat. Kas seetõttu on Eestis hinnastabiilsus ohus? Kas elanikud ja ettevõtted peavad kartma inflatsiooni pidevat kiirenemist? Sugugi mitte. Kõigepealt tuleb rõhutada, et Eesti loomulik keskmine inflatsioonimäär on 1,5-2,5 protsenti kõrgem euroala omast. Põhjus on lihtne. Kiirema majanduskasvuga kaasneb kiirem hinnatõus - kui meie sissetulekud tõusevad, kasvab ka hinnatase. Eesti reaalne sissetulek on umbes 70% Euroopa Liidu keskmisest, kuid ka meie kaupade ja teenuste hinnad on ELi keskmisest madalamad, nii umbes 65% tasemel. Seetõttu ongi Eesti keskmine inflatsioon viimase kuue aasta jooksul ulatunud 3,5-4 protsendini," selgitas Lipstok riigikogule.
"Eelmisel aastal tõstis inflatsioonitempot ka jätkuv nafta ning teiste kütuste hinnatõus, mis kandus üle transpordi- ja majapidamiskuludesse. Samuti suurendas hinnatõusu sissetulekute ja kinnisvarahindade kasv. Siiski oli 2006. aasta 4,4protsendine inflatsioonitempo lähedal viimaste aastate keskmisele ja erinevus euroala 2,2protsendisest inflatsioonist püsis loomulikes piires. Eesti Panga prognoosi kohaselt tõstavad teenuste ja kinnisvara eelmisel aastal tõusnud hinnad ning paratamatud maksumuudatused inflatsiooni sellel ja järgmisel aastal üle 5 protsendi taseme, kuigi sisenõudlusest tulenev hinnakasvu dünaamika aasta teisel poolel muutub. Edaspidiseks prognoosin inflatsiooni aeglustumist 2009. ja sellele järgnevatel aastatel," lisas ta.
Seotud lood
Statistikaameti andmetel tõusid juunis
tarbijahinnad eelmise kuuga võrreldes 0,5%, mis kajastab tugevate
inflatsioonisurvete jätkumist. Võrreldes eelmise aasta juunikuuga kallines
tarbijakorv 5,8%.
Juunikuu inflatsioon aastatagusega
võrreldes oli Euroopa Liidu liikmesriikidest kõrgeim Lätis, järgnesid Ungari ja
Eesti.
Audiitoritel tuleb seoses ESG aruannete auditeerimisega palju tööd juurde, mistõttu ei tohiks auditi tegija valimist jätta viimasele minutile.
Viimased uudised
Trumpi vihatakse, aga armastatakse oluliselt rohkem
Ligi 1400 ettevõtte juhi poolaasta prognoos
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele