Neelie Kroes rõhutab eksklusiivintervjuus
Ärilehele, et kartellikokkulepe on kuritegelik, mis ei kahjusta ainult kliente,
vaid ka seaduskuulekaid konkurente.
"Ma tean, et Eesti konkurentsiamet juba vaatles selles valdkonnas toimuvat ja olen kindel, et nad on pärast Siimu avaldust veelgi aktiivsemad. Iseenesest peab kartelli olemasolu alati tõestama. Külastan konkurentsiametit ja puudutan kindlasti ka seda teemat," kommenteeris Kroes Kallase hiljutist ütlust Eestit külastades, et siin võib tegutseda kütusekartell.
"Küsimus ei ole vaid konkurentide hinnapoliitika jälgimises, see on lubatud. Oleksid halb ettevõtja, kui sa seda ei teeks, kuid oluline, miks kartell on kuritegelik, on see, et selline tegevus ei kahjusta ainult kliente, vaid ka seaduskuulekaid konkurente. Kartelli olemasolu mõjub tõepoolest katastroofiliselt. Me oleme tõestanud, et tegemist ei ole ainult olulise, vaid väga olulise eesmärgiga," märkis Kroes.
"Oleme astunud väga olulise sammu, luues kartellide jaoks eraldi direktoraadi, nüüd tegeleb kartellide jälgimisega pidevalt 60–70 tippeksperti nii päeval kui ka öösel, nende tegevus toimub nüüd koos, see ei ole enam hajutatud. Teiseks lõime leebuse programmi – kartelli osalisele, kes selle olemasolust informeerib, rakendatakse erikohtlemist. Kui ta käitub korralikult, vabastatakse ta trahvist, seegi toimib väga hästi ning on samuti üks põhjuseid, miks me oleme n-ö edukamad, kui varem. Muide, küsimus ei ole ainult selles, vaid me tegutseme ka ennetavalt, kasutame kõikjal oma silmi ja kõrvu. Sellistes olukordades, mida Siim mainis," kommenteeris Kroes.
Seotud lood
Eesti eurovolinik Siim Kallas esitles sel
nädalal suurejoonelist kinnisvara arendamise kava Brüsseli nn eurokvartali
uuendamiseks ja laiendamiseks.
AS Eesti Statoil kontseptsioonijuhi Kai
Realo sõnul peavad nad kahetsusväärseks Euroopa Komisjoni asepresidendi Siim
Kallase subjektiivset seisukohavõttu, milles esitab äärmiselt tõsise süüdistuse
siinsel mootorikütuseturul tegutsevate ettevõtete suhtes.
Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas
ütles tänasel pressikonverentsil, et valitsusel tuleks uurida, kas Eesti
kütuseturul ei eksisteeri mitte varjatud kartellikokkulepped.
Kütuseärimees Heiti Hääle sõnul on Euroopa
Komisjoni asepresident Siim Kallase väide, nagu esineks Eesti kütuseturul
kartellkokkuleppeid, täiesti jabur.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.