Kui praegu vaevab paljusid vaid üks mõte -
"Mul on tööst kõrini, saaks ometi puhkusele", siis mitte nii kauges tulevikus
asuvad mõned töökohad sellistes tingimustes, mis panevad töötaja vaimse tervise
tõeliselt proovile.
Rutgers-Camdeni majanduskooli professor Chester Spelli sõnul on tingimused, mis ootavad inimesi tulevikus Kuu-jaamades või juba praegu kosmosejaamades, vaimsele tervisele tõeliselt proovilepanevad, vahendas Science Daily.
Nii Kuu peal, kui kosmosejaamades tuleb pikka aega töötada isoleeritud tingimustes. Neis tingimusis töötajaid ohustab oluliselt rohkem depressioon ja äng, millest omakorda tulevad nii vaimse tervise kui südameprobleemid, samuti tootlikkuse järsk langus.
Kui keegi arvab, et tegu on liialdusega, toob Spell näiteid praegusest elust. Kaugetes Austraalia kaevanduslinnades ning Antarktika uurimisjaamades on töötajate puhul märgatud oluliselt kõrgemaid depressioonitasemeid. Mis juhtuks, kui need töötajad viia kuupealsetesse oludesse, kus ellujäämine sõltub sellest, kuidas sobivad suhted kaastöötajate vahel?
Üks Rudgers-Camdeni majanduskooli uuringuid visandab stsenaariumi, mille kohaselt ühe töötaja depressioon levib kogu kollektiivile, kes töötavad koos ülieraldatud ja -kitsastes oludes.
"Nii depressioon kui äng sõltub meeskonnatöötajate puhul rohkem kaastöötajate kui inimese enda tunnetest," ütles Spell. "Hoiakud levivad kogu rühmas ning siit ka võimalus, et kannatab kõigi töötajate vaimne tervis."
Kuigi Spelli uuringuid ei tehtud isoleeritud tingimustes, seega väidab ta, et neis tingimusis võib töötajate omavahelisel suhtlusel olla veelgi olulisem roll, sest ka tuge leiab vaid tiimikaaslastelt.
"Seni on sellele probleemile pööratud väga vähe tähelepanu," ütles Spell, lisades, et isoleerituse ja töötajate vaimse tervise vaheline seos võib osutuda Kuu-baaside loomisel kriitiliseks.
Loe ka teisi
Novaatori uudiseid.
Seotud lood
Inimesed, kes hoolitsevad vanurite eest,
vahetavad mähkmeid või töötavad toitlustuses kannatavad USAs tehtud uuringu
kohaselt kõige enam depressiooni all.
Aafrika kõrbest leitud meteoriidi uurimine
näitas, et Kuul möllasid varsti pärast selle moodustumist vulkaanid.
Otsingumootorite turuliider Google pani
välja 30 miljonit dollari (337 miljoni krooni) suuruse preemia neile, kes
suudavad esimestena Kuul maanduda.
Ülevaade neist lugudest, mis lõppeval
aastal leidsid Novaatoris kõige suuremat lugejamenu:
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.