USA majandusajakiri Forbes uuris, kust on
pärit enim küberkurjategijaid. Edetabeli tipu vallutas USA.
USA infoturbeettevõtte Symantec 2006. aasta lõpu aruandest selgub, et tänapäeval on maailmas enim viirustega arvuteid Hiinas. Ligi 5% kogu maailma nakatunud arvutitest asuvad seal. Varem oli sellel kohal USA. Aprillis selgus turvafirma Sophos uuringust, et Hiina on USAst mööda läinud ka selle poolest, et riigis on enim kodulehti, mis salaja kuritahtlikke programme arvutitesse installeerivad.
Veel ühest Sophose uuringust selgub, et enim spämmi tuleb Euroopast. Ainuüksi üks Poola internetiteenuste pakkuja toodab koguni 5% kogu maailma rämpspostist.
Samas on küberkuritegevus geograafiliselt väga laialivalguv, kuna tihti kasutatakse ründamiseks varianti, kus omaniku teadmata arvutisse pahalane toimetatakse ja selle kaudu siis inimeste arvuteid kasutatakse. Nii ei ole võimalik aru saada, kust rünnak tegelikult alguse sai.
Sophose uurijad väidavad, et on leidnud lahenduse. Nad suudavad enam-vähem identifitseerida rünnaku lähteriigi, jälgides seda, millist keelt kasutab arvuti, kus pahalane programmeeriti.
Vastavalt 19 000 näidise analüüsile selgus eelmise aasta lõpus, et enim pahalasi toodavad siiski ameeriklased ja muud mittebriti inglise keele kõnelejad. Nende osakaal maailma "pahalastetööstuses" on kolmandik. Kohe nende kannul on Hiina 30% ja Brasiilia 14,2%ga. Venemaa käes on neljas koht 4,1%ga.
White Hall Security esindaja Bill Pennington leidis, et põhjus, miks neis riikides nii palju küberkuritegevusega tegeldakse, peitub riikides valitsevas olukorras. Arenevates maades on liiga palju tehnoloogilise haridusega noori, kes saavad madalat palka. "Kui elad Venemaal või Hiinas ja sul on IT-alane diplom, võid sa töötada tühise summa eest või teenida hästi, kasutades oma oskusi äärmiselt õelatel eesmärkidel," ütles ta.
Küberkurjategijate päritoluriikide TOP:
1. USA2. Hiina3. Brasiilia4. Venemaa5. Rootsi6. Ukraina7. Ühendkuningriik ja India8. Saksamaa
Seotud lood
Arvutiturbega tegelev Trend Micro avastas
Saksamaal paikneva internetiserveri, mis sisaldas Vene häkkerite arhiivi 400
kurja programmijupiga.
Euroopa Parlamendi täiskogul esinenud Eesti
sotsiaaldemokraat Marianne Mikko ütles, et võimetus tõrjuda küberrünnakut võib
halvimal juhul paisata Euroopa Liidu ajas tagasi möödunud sajandisse.
Eestit tabanud küberrünnakuid analüüsides
on britid võtnud vaatluse alla oma süsteemide haavatavuse. Valitsusekspertide
järeldus: oht samasugusteks rünneteks on suur ning aina kasvab.
Ekspeaminister Mart Laar esines teisipäeval
Euroopa Õigusalase Koostöö Üksuse (EUROJUST) kutsel seminaril Brüsselis, kus
tutvustati Eesti kogemusi Venemaalt lähtunud küberrünnakute tõrjumisel.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.