Eesti kunst on kujunenud korraliku
tootlikkusega investeeringuks, sest viimastel aastatel on selle hinnad
mitmekordistunud. Rain Tamme sõnul peetakse Eestis kunsti väärt investeeringuks,
kirjutas Saldo.
Vaal galerii tegevjuht Kaire Eerik leiab, et inimesed, kes praegusel hetkel saavad rääkida tulusast investeeringust kunsti, on seda soetanud aastaid ja viimase aja üldine buum tekitab tunde tulusast investeeringust. Samas näitavad viimased oksjonid, et on toimunud stabiliseerumine ja hinnatõus enam samas tempos ei jätku. “Jään siinjuures ühele meelele investeerimispankur Rain Tammega, kes on Vaal galerii juubelitrükises vastanud: “Usun, et nii nagu mujal, peetakse ka Eestis kunsti väärt investeeringuks”.”
Suurettevõtjast kunstikollektsionäär Guido Sammelselg teab, et kaasaegse kunsti hinnad tõusevad maailmas üldiselt 10–20 protsenti aastas. Umbes sama peaks toimuma ka meil, arvab ta. Aktsiainvesteeringu aastatootlus on ajalooliselt olnud 10–12 protsenti.
“Loomulikult on kunstiäris palju etteaimamatut ja vabalt võid avastada, et pilt maksab kaks-kolm korda rohkem sellest kui summa, millega selle paari aasta eest ostsid,” ütleb ta. Iseäranis kehtib see kaasaegse kunsti kohta. Vanem kunst on reeglina stabiilsem ja tõsiseid hinnatõuse teevad ainult tõelised leiud.
Sammelselja sõnu kinnitab Piia Ausman, Haus galerii omanik ja juhataja. Tema tähelepanekute kohaselt on kunsti hinnad märgatavalt tõusnud. Kui seitse kuni kümme aastat tagasi jäi keskmine teose müügihind kunstioksjonil 10 000 ja 30 000 krooni vahele, siis nüüd on see juba 40 000, tihti isegi 60 000 kuni 80 000 krooni ja vahel enamgi. Näiteks Wiiralti tööde hinnad ulatuvad oksjonipakkumiste lõikes 20 000 kuni 200 000 kroonini.
Seotud lood
Eesti kunstiturul käib viimasel ajal kibe
kauplemine – ostetakse palju ja suurte summade eest. Samas on ostjateks pigem
rikkad eraisikud kui riiklikud muuseumid.
Maailma ühe kõige mainekama oksjonimaja
Christie's peakontoris toimunud oksjonil müüdi noore Eesti kunstniku Alice Kase
joonistus 1920 naela eest, mis on esimene sel tasemel müüdud kaasaegse Eesti
kunstniku töö.
Laupäeval toimuval Eesti esimesel
rahvusvahelisel kunstioksjonil loodetakse purustada senine eesti kunsti
hinnarekord.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.