Ehitusettevõtted ehitasid 2007. aasta II
kvartalis Eestis ja välisriikides eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 7%
rohkem, sealhulgas kohalikul ehitusturul 6% rohkem, teatas statistikaamet.
Võrreldes varasemate aastate keskmiselt 20%-lise ehitusmahu kasvuga, aeglustus tänavu II kvartalis ehituse kasvutempo oluliselt.
II kvartalis ehitasid ehitusettevõtted omal jõul 9,9 miljardi krooni eest. Hooneid ehitati 7,0 miljardi ja rajatisi 2,9 miljardi krooni eest - vastavalt 14% rohkem ja 6% vähem kui eelmise aasta II kvartalis. Kui kohalikul ehitusturul tulenes ehituse kasv ainult hoonete ehitamisest, siis välisriikides suurenes nii hoonete kui ka rajatiste ehitusmaht enam kui kolmandiku võrra.
Viimastel aastatel suuri kasvunumbreid näidanud ehitusturg stabiliseerub. Jätkuv ehitustegevuse kallinemine ja laenuintresside tõus on viinud tellimuste vähenemiseni. Ehitustegevus kallines II kvartalis eelmise aasta II kvartaliga võrreldes 15,2%.
Ehitisregistri andmetel lubati II kvartalis kasutusse 2105 uut eluruumi, s.o 1200 eluruumi rohkem kui aasta tagasi. Enam kui kolmveerand uutest eluruumidest asus korterelamutes. Enim valmis uusi eluruume Tallinnas, järgnesid Tallinna lähiümbrus ja Pärnu linn. Vaatamata üha kallinevale eluasemelaenule anti II kvartalis ehitusluba 3319 uue eluruumi ehitamiseks. Eelistatuim elamutüüp on endiselt korterelamu.
Kasutusse lubati 235 mitteelamut kasuliku pinnaga 271 200 ruutmeetrit. Enim lisandus uut tööstus- ja kaubanduspinda. 2006. aasta sama ajavahemikuga võrreldes suurenes nii kasutusse lubatud mitteelamute pind kui ka kubatuur.
Seotud lood
Eluasemete ruutmeetrihinnad on kasvanud
plahvatuslikult kõigis Balti riikides, mitte ainult Eestis. Kinnisvaraärimeeste
sõnul jätkavad hinnad tõusu, sest ehitajate palk kasvab.
SL Õhtulehe online-intervjuus ütles
tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepik, et ei ole normaalne, et ehitusfirmade
uste taga on klientidest saba.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.