Eluaseme- ja laenuturud Baltimaades ja
Balkanil on aina rohkem luubi all, sest laenuandjad näevad kõrgendatud riske
pärast mitmeaastast pidurdamatut kasvu turul.
Kinnisvara hinnad on Baltimaades ja Balkanil olnud ühed kiiremini tõusvad Euroopas, kasvades ainuüksi eelmisel aastal 70%. Pankurid muudavad laenutingimusi karmimaks sellistes riikides nagu Eesti ja Läti. Samas ilmutavad Rumeenia ja Bulgaaria võimalikud ostjad ja laenuandjad kõhkluse märke selles osas, kui kaua tugev kasv võib jätkuda, ehkki nõudmine on endiselt tugev, kirjutas The Wall Street Journal.
Erinevalt Ameerikast, kus pangad otsivad kiiresti võimalusi, et laenuandmist turvalisemaks muuta, ja müüvad oma ärisid edasi kolmandatele osapooltele, on Ida-Euroopa laenud välja andnud enamasti Euroopa pankade tütarpangad. Kui hulk laenajaid tagasimaksetega hätta jäävad, kannatavad pankade kasumid.
Riskide maandamiseks on hakanud osa regiooni panku piirama väljalaenamist, vältimaks liigset haavatavust võimaliku krahhi korral.
Balti turu kaks suuremat laenajat Swedbank AB ja Skandinaviska Enskilda Banken AB ehk SEB tõmbavad juba sel aastal laenamist tagasi. SEB Läti haru SEB Unibanka tahab võrreldes läinud aasta 50% kasvuga laenuandmist poole võrra vähendada, ütles SEB Unibanka analüütik Andris Vilks.
Vilksi sõnul on nende pank mures oma klientide pärast, kellele laenati raha tõendamata sissetuleku baasil. See oli varem Läti laialtlevinud tava, mis on nüüdseks keelatud. Selline laenuandmine on sarnane n-ö valetajate laenudele Ameerikas, mis tähendas ilma tööta või varata isikutele laenamist.
Samas riskid näivad kuhjuvat. Näiteks pärast 70% kinnisvarahindade tõusu eelmisel aastal on Riias sel suvel kinnisvarahinnad järsult langenud ja keskmine ruutmeetri hind on pidama jäänud 1600 eurole (25 000 krooni).
Seotud lood
SEB kasum on suurenenud ostu- ja müügihinna
vahe ning madalama kauplemisaktiivsuse tõttu viimase aja finantskriisi mõjul
vähenenud.
SEB Eesti Ühispanga eraisikute
investeerimistoodete äriarendusjuhi Kaur Elviste sõnul vajavad enamik eestlasi
nõustamist ja abi, et teha otsuseid finantsturgudel.
Balti riikide majanduskasv aeglustub
tasapisi, kuid ülekuumenemise riskid jäävad. Kuigi laenukasv on veidi järele
andnud, püsib inflatsioon ja jooksevkonto puudujääk endiselt kõrge.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?