Warwicki ülikooli arstiteaduskonnas tehtud
uurimusest selgus, et naiste tervis kannatab unepuuduse tagajärjel rohkem kui
meeste tervis.
Teadlased jälgisid mehi ja naisi, kes magasid öö jooksul viis tundi või vähem ning võrdlesid nende vererõhku inimestega, kes magasid seitse tundi või rohkem. Kõrgenenud vererõhk suurendab muuhulgas ka südameveresoonkonna haiguste esinemise tõenäosust, kirjutas Science Daily.
Varasemates uurimustes on näidatud, et magamatus on seotud kõrgenenud vererõhuga. Seni polnud tehtud aga analüüsi erinevate sugude kohta.
Uurimuses osales 6592 vabatahtlikku, neist 4199 meest ja 1567 naist. Kõrgenenud vererõhuks loetu vererõhk 140/90 mmHg või üle selle. Tulemused ilmuvad ajakirja "Hypertension" oktoobrinumbris.
Uurijad leidsid, et vähemaganud naised kannatasid öösel korralikult maganud naistega võrreldes kaks korda suurema tõenäosusega kõrgenenud vererõhust tingitud vaevuste all. Alla viie tunni ja üle seitsme tunni maganud meeste vererõhu mõõtmisel olulisi erinevusi ei leitud.
Uurimust juhtinud Warwicki ülikooli professori Francesco Cappuccio sõnul peaksid naised rohkem magama, kuna pidev unepuudus ja sellest tulenev päevane unisus ning kõrgenenud vererõhk on tõsine oht tervisele. On näidatud, et magamatus võib olla ka üks rasvumise ja diabeedi põhjuseid.
Seotud lood
Unepuudus kahekordistab südamehaigusse
suremise riski, liigne magamine aga üldist surmariski, leidsid Briti
teadlased.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.