Riskikapitalist Allan Martinsoni arvates
oleks Eestis potentsiaali veel 10 uueks "Skype'iks", selle kasutamist aga
takistab siinne piiratud mõtlemine.
"Miks ei leia Eesti oma Nokiat?" küsis Martinson Äripäeva majanduskonverentsil Äriplaan 2008, öeldes, et vast ongi hea, kui pole üht ülisuurt firmat, mis kujutaks makromajandusele liiga suurt riski.
Martinsoni kui riskikapitalisti arvates on Eestis kümneid ettevõtteid, kellest võiks teoreetiliselt saada uus Skype. Siin on palju häid ideid, väga vastuvõtlik testturg, lai interneti- ja mobiililevik, hea keeleoskus ja esimesed korralikud kogemused. Ometi pole väljavaated kuigi roosilised.
Mitmeid põhjuseid nimetades jõudis Martinson järelduseni, et selle taga on peamiselt eestlaste mõtlemine.
"Meie koduturg on väike, mõtlemine ei küündi nii suureks kui vaja. Tihti puuduvad eestlastel ka rahvusvahelised suhted ja riskikapitalikultuur. Meil on otseses mõttes väike mõtlemine. Juba sõna miljonär on veider," tõi Martinson näite, öeldes, et mujal maailmas ei ole 64 000 eurot, mis meie miljonile vastab, mitte midagi.
Veel tõi ta põhjusena välja eestlaste tahtmatuse Eestist lahkuda: "Ameeriklased ei näe probleemi, kui peavad teisele rannikule elama minema, meie aga seda nii vabalt ei võta."
Lisaks subjektiivsetele põhjustele nimetas Martinson ka riigi majandusest tingitud probleeme: kahanev tööturg, karm migratsioonipoliitika ja siinse turu atraktiivsuse langemist, mille taga on riskikapitalisti hinnangul valitsuse viimase üheksa kuu jooksul tehtud "jõupingutused".
"Kui vaadata Eesti kohta kirjutatud artikleid maailma meedias, siis positiivsete ja negatiivsete uudiste suhe kaldub negatiivsete poole," märkis ta.
Olukorra paremaks muutmiseks tuleks Martinsoni sõnul turgu muuta avatumaks. "Avatus soosib liikumist, liikumine soosib hõõrdumist, hõõrdumisest tekivad huvitavad kontaktid ja sealt edasi mõtted, mida edasi arendada," ütles ta.
Seotud lood
Interneti oksjonikorraldaja eBay tunnistas,
et maksis suhtluskeskkonna Skype'i eest liiga palju ning tõmbas firma väärtuse
nüüd poole võrra alla.
Skype'i eestlasest kaasasutajad on USA
interneti oksjonikorraldajalt eBay saadud miljarditest kroonidest osa
investeerinud Ida-Euroopa uudseid tehnoloogiaid või neil põhinevaid teenuseid
pakkuvatesse firmadesse.
Martinson Trigon Venture Partnersi
juhtivpartner Allan Martinson ütles Tallinna Ettevõtluspäeval, et uute
Google’ite ja Skype’ide loomiseks on vaja ambitsioone, avatust ja oskusi.
Allan Martinsoni riskikapitalifond
Martinson Trigon investeerib 1,75 miljonit eurot ehk 27,4 miljonit krooni Soome
online-mängude firmasse Apaja Online Entertainment.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.