Analüütik Hardo Aasmäe sõnul ei anna
Vene-Saksa gaasijuhet plaaniva Nord Streami merepõhja uuringuid Eestile mingit
kasu. Samuti tasub tema sõnul meelde tuletada, et selle äri on kokku pannud
troika Warning, Putin, Schröder.
Järgneb Hardo Aasmäe kommentaar:
Eesti peaks ütlema ei kahel põhjusel:
1. Tegemist on ärilise avantüüriga, millega kaasaminek ei ole tõsistele inimestele mainet tõstev. Selles veendumiseks tuleb meelde tuletada, et selle äri on kokku pannud troika Warning, Putin , Schröder. Nende tausta tundmine annab sellele küsimusele üsna ühemõttelise vastuse.
2. Kogu see projekt ei sisalda Eestile mingisugust kasu. Gaasitoru toob kaasa pigem juurdesiginevaid probleeme. Tagatipuks peab see kära gaasitoru ümber varjama Venemaa karistamatut ja keskkonnaohtlikku naftatransiiti Läänemerel. Läänemere kaitsmise kohustustega Venemaa ühinenud ei ole, naftat veetakse ühepõhjaliste tankeritega. Soome lahe äärest tuleb ära kolida, kui näiteks 100 000tonnine tanker puruneks. Nõva keskkonnareostus, mille eest Villu Reiljanit näägutati mitmeid kuid, oli põhjustatud vaid mõnest kütusetonnist.
Kui Eesti ütleb uuringutele ei, siis ei järgne sellele midagi tõsiseltvõetavat. Venemaa poolt muidugi irisemist tuleb, kuid see on meile juba harjumuspärane sügismeloodia. Üheks sügishääleks on ikka tormine meri ja tuuline ilm.
Kui Eesti ütleb "jah", siis tuleb kohe ka merepiir Soome lahes keskjooneni nihutada. "Jah" tähendab kahe gaasitorutoru ehitamist, millele hiljem lisandub keskkonnaohtlikum naftajuhe. Territoriaalmeres saaksime me gaasitransiidi eest u 250 mln dollarit aastas, mis muidu jääks gaasimonopolile. Eestis pole ühtegi valitsust, kes julgeks eesti rahva sellest rahast ilma jätta ja Gazpromile ära kinkida.
Seotud lood
Pronksmehe ümarlaua kaasjuhataja, Tallinna
ekslinnapea Hardo Aasmäe arvates võiks Tõnismäele tulla autotunnel ja
purskkaevud.
Välisminister Urmas Paeti sõnul on juba
ammu otsustatud, et Eesti ütleb "ei" Vene-Saksa gaasijuhtme ehitamisele läbi oma
majandusvööndi.
Poliitikaanalüütiku Tiit Made sõnul kipuvad
Nord Stream ja Gazprom Eestit valitsema, tema sõnul hakkab lobby mõjuma
juba poliitikutele.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.