Komplitseeritud rakkude uuendamise protsess
meie kehas võib aidata ära hoida kahjulike, sealhulgas vähki tekitavate
mutatsioonide kuhjumist vananedes.
Pärast inimorganismi väljaarenemist viljastatud munarakust kuni täiskasvanuks saamiseni võiks eeldada, et emake loodus määrab meie keharakkude uuendamiseks kõige lihtsama ja ökonoomsema tee - rakkude pideva pooldumise. Selle asemel toimub aga vananenud rakkude suremine ja uute rakkude teke, mis peaks hulkrakseid organisme kaitsma nende vananedes evolutsioneerumise eest, kirjutas Nature vahendusel Eesti geenikeskus.
Ainuraksete bakterite koloonias evolutsioon toimib - rakkude jagunedes tekivad mutandid, mis kindlate keskkonnatingimuste mõjul võivad olla paremini kohastunud kui teised ning mutantsed geenid levivad populatsioonis. Kui ka meie kehas toimuks rakkude paljunemine lihtsa pooldumise teel, oleks samasugune stsenaarium põhimõtteliselt võimalik ka inimorganismis, eriti kui muteerunud rakud poolduvad kiiremini kui normaalsed rakud.
USA Arizona ülikooli teadlased eesotsas evolutsioonibioloog John Pepperiga tulidki välja teooriaga, et hulkraksete organismide keerukas rakkude uuenemise protsess, mis on küll energeetiliselt ebaratsionaalne, on mõeldud kaitsmaks organismi vananedes kahjulike mutatsioonide kuhjumise eest. Näitena tõid teadlased välja epiteelirakkude uuenemise, mille puhul on epiteelkoes säilinud vähesel määral diferentseerumata tüvirakke, millest vajadusel areneb juurde uusi epiteelirakke.
Siiski on teadlaste sõnul sellest skeemist ka vähemalt üks erand - immuunsüsteem, mille puhul on oluline, et talletataks varemkogetud sissetungijate vastu võitlemise kogemused. See aga võib omakorda muuta immuunsüsteemi vähkkasvajatele vastuvõtlikumaks. Seda kinnitab ka asjaolu, et immuunsüsteemiga häiretega seostatud leukeemia ja lümfoom esinevad sagedamini noorematel inimestel kui paljud teised vähivormid.
Seotud lood
Inimese evolutsioon käib aina kiiremas
tempos, leidsid geneetikud. Erinevatel kontinentidel elavate inimeste erinevused
suurenevad üha.
Kulla hind purustas oktoobris uued rekordid ja on kiiresti lähenemas 3000 dollari piirile. Novembri alguses tõi Donald Trumpi valimisvõit kullaturule küll suure päevase languse, kuid pikaajalist negatiivset mõju kullaturule ma ei näe. Pigem vastupidi.