Harju maakohus mõistis 2007. aasta septembris kirjastus Avita eksjuhi Ly Aunaste ja kirjastuse endise raamatupidaja Enno Lepvaltsi 14,2 miljoni krooni suuruses maksupettuses süüdi ja karistas neid reaalse vangistusega. (Artiklit on täiendatud 21.06.2018, täpsem info loo lõpus).
Aunastele mõistis kohus kaheaastase vangistuse, millest koheselt kuulub ärakandmisele 3 kuud, teatas Harju maakohus.
Lepvaltsile mõistis kohus ühe aasta ja 6-kuuse vangistuse, millest koheselt kuulub ärakandmisele 2 kuud.
Ülejäänud karistust ei pöörata täitmisele, kui Aunaste ja Lepvalts ei pane kolme aasta pikkuse katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu ja täidavad käitumiskontrolli nõudeid ning kohustusi.
Samuti võttis kohus Aunastelt ja Lepvaltsilt kolmeks aastaks õiguse tegutseda avalik-õiguslikus ja eraõiguslikus juriidilises isikus ametikohal, mis kus tuleb ametiseisundist tulenevalt täita haldamis-, järelevalve- ja juhtimisülesandeid või varaliste väärtuste liikumist korraldavaid ülesandeid.
Ka mõistis kohus Aunastelt ja Lepvaltsilt välja solidaarselt tsiviilhagi 14 215 863 krooni, millele lisandub alates 01.07. 2002. aastast intress 0,06 % päevas kuni maksuvõla tasumiseni.
Tsiviilhagi põhiosa 14 215 863 krooni kuulub tasumisele hiljemalt kahe aasta jooksul kohtuotsuse jõustumisest, intressid hiljemalt kolme aasta jooksul kohtuotsuse jõustumisest. Samuti mõistis kohus Aunastelt ja Lepvaltsilt välja sundraha 5400 krooni riigituludesse, mis tuleb tasuda kolme kuu jooksul karistuse kandmisest vabanemisest arvates.
Karistuse kandmine algab Harju Maakohtu otsuse jõustumisel. Aunastel ja Lepvaltsil on aega 15 päeva maakohtu otsuse edasikaebamiseks.
Ly Aunastet süüdistati selles, et ta esitas tahtlikult maksuhaldurile Tootjate Ühistu Avita 1996., 1997. ja 1998. aasta tuludeklaratsioonis valeandmeid, suurendades alusetult ettevõtte kulusid, mille tulemusena jäi riigieelarvesse kandmata tulumaks summas 8 067 994 krooni.
Samuti esitas Aunaste tahtlikult maksuhaldurile valeandmeid OÜ Kirjastus Avita 1998. aasta tuludeklaratsioonis, mille tulemusena jäi ettevõttelt riigieelarvesse laekumata tulumaksu 6 746 155 krooni.
Enno Lepvaltsi süüdistati selles, et ta aitas Ly Aunaste kuriteole kaasa, koostades ja allkirjastades pearaamatupidajana valeandmeid sisaldanud tuludeklaratsioonid.
Kokku jäi Aunaste ja Lepvaltsi tegevuse tulemusena riigieelarvesse esialgu laekumata üle 14,8 miljoni krooni, osa sellest on praeguseks hüvitatud.
21.06.2018 muutis toimetus artikli pealkirja ja lisas artiklisse järgmise info: „Artiklis kirjeldatud kriminaalasjas lõpetati menetlus Harju Maakohtu 28. jaanuari 2009. a kohtumäärusega seoses kuriteo aegumistähtaja möödumisega. Tallinna Ringkonnakohtu 19. veebruari 2009. a kohtumäärusega kriminaalasjas 1-04-229 jäeti Harju Maakohtu 28. jaanuari 2009. a kohtumäärus, millega lõpetati kriminaalasjas menetlus, muutmata. Kohtumäärus jõustus 19. veebruaril 2009. a.".
Seotud lood
Maksumaksjate rahastatud ETV saatesarja
Revidendid üks juhtidest on Vallo Toomet, kes alles mõne aasta eest tunnistas
end süüdi maksuseaduse rikkumises ning plaanib nüüd anda majandusnõuandeid.
EML tervitab valitsuse otsust muuta
tulumaksuseadust ja luua füüsilisest isikust investoritele süsteem, mis
võimaldaks väärtpaberitulusid maksuvabalt reinvesteerida. Samas on EML
veendunud, et vastavad seadusemuudatused peavad kehtima hakkama juba 2008.
aastal.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.