Juulikuine kaubandusbilansi paranemine osutus
valdavas osas näiliseks, sest tulenes suunda muutnud naftarongidest ning
eksporttoodangu kallinemisest.
Märtsi lõpus teatas statistikaamet, et tänavu jaanuaris veeti kõige rohkem kaupa sisse Venemaalt. Kõige enam toodi sealt mineraalseid tooteid ehk kütuseid, mis moodustasid 75% kogu Venemaa suunalisest impordist ning puitu. Puidu ja puittoodete osakaal Venemaa impordist moodustas toona 10%.
Peamised eksporti mõjutavad kaubagrupid olid aasta alguses masinad ja seadmed, needsamad Venemaalt toodud kütused ning puit. Kogu ekspordist moodustasid esimesed 22%, kütus ja puit vastavalt 19% ning 9%.
Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna juhataja Ülo Kaasik ütles täna statistikaameti teate kommentaariks, et aeglustuv majanduskasv vähendab nii investeerimise kui tarbimise kasvutempot. „Ka edaspidi ootame sisenõudluse kasvu aeglustumist ja see kajastub kaubabilansi paranemises, vastates meie ootustele majanduse kohandumise osas,“ selgitas Kaasik.
Kaasiku sõnul puudub keskpangal statistika laenude ennetähtaegse tasumise kohta. „Intressitõus võib suurendada laenuvõtjate tagasimakstavate summade suurust ja seetõttu võivad väheneda igapäevakulutused ehk see toetab meie nägemust kahanevast sisenõudlusest,“ rääkis Kaasik.
Hansapank teatas, et pole analüüsinud kaubavahetuse bilansi puudujäägi ja suureneva keskmise palga ning maksutulude vahelisi seoseid, mistõttu ei saa nad seda kommenteerida.
„Meie väikefinantseerimise osakonna andmetel tagatiseta tarbimislaenude väljastamine võrreldes eelmise aastaga vähenenud ei ole,“ edastas pank samas, näha on vaid laenude kasvutempo aeglustumist. Hansapank pole täheldanud ka laenulepingute ennetähtaegset lõpetamist.
Seotud lood
Eestist eksporditi septembris endiselt
vähem kaupu kui imporditi, kusjuures eksport vähenes enam kui import.
Eesti väliskaubanduse käive oli 2007. aasta
novembris esialgsetel andmetel ligi 27,1 miljardit krooni, teatas
statistikaamet.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.