Rottidel tehtud katsed näitasid, et
mõõdukas alkoholitarbimine parandab nii nägemis- kui emotsionaalselt mälu.
Uus-Meremaa Aucklandi ülikooli molekulaarmeditsiini ja - patoloogiateadur Maggie Kalev ütles, et inimestel tehtud epidemioloogilised uuringud on tõestanud - kerge alkoholitarbimine parandab inimestel paradoksaalsel kombel mälu.
Värskes ajakirjas The Journal of Neuroscience ilmunud artiklis kirjeldab Kalev eksperimente, mida ta rottide peal tegi.
Kalev koos USA Ohio ülikooli arstiteaduskonna molekulaarse viroloogia, immunoloogia ja meditsiinigeneetika professori Matthew Duringiga uurisid N-metüül D-asparagiinhappe (NMDA) retseptorite rolli rottide närviprotsessides. NMDA-retseptoritel on tähtis roll mälule, sest nad reguleerivad närvirakkude vaheliste sünapsite tugevust, mille abil rakud infot vahetavad.
Katseid tehes avastasid nad aga, et kui üks NMDA retseptorite alajaotus NR1 oli mäluga seotud aju osas hippocampuses tugevamalt võimendatud, oli ka loomade mälu parem.
Seejärel võtsid nad vaatluse alla varasemad eksperimendid, kus oli leitud seoseid alkoholitarbimise ja NR1 aktiivsuse vahel. "Otsustasime uurida, kas juba varem teiste poolt leitud väikeste alkoholikoguste soodsaid mõjud võivad olla seotud NR1 ekspressioonimehhanismidega," ütles Kalev.
Katseid tehti kaht tüüpi transgeensete rottidega. Ühtedel oli NR1 hippocampuses võimendatud, teistel kärbitud. Rottidele joodeti alkoholi, Kalevi sõnul olid kogused võrreldavad umbes sellega, kui inimene teeb üks-kaks napsi päevas.
Rotid said alkoholi kaheksa nädalat, nende käitumist hakati testima nelja nädala möödudes.
Tavaliste rottide puhul edestasid mõõdukad alkoholitarbijad kõigis testides karsklasi.
Rotid, kes tarbisid rohkelt alkoholi, ei suutnud esemeid hästi ära tunda, aga samas suutsid nad paremini ära tunda ohtliku olukorra, milles nad olid varem viibinud.
Kalevi sõnul joovad inimesed tihti selleks, et kurvastusest lahti saada. "Meie katsed näitasid, et joomine võib hoopis aidata traumaatilistel kogemustel paremini meelde jääda ning soodustada omakorda joomist, mis viib lõpptulemusena alkoholismini."
Seotud lood
Kuidas saada targaks? Seda ei tea keegi.
Kuid kuidas oma tarkusest kõige edukamalt teada anda? Nüüd on see selge. Vastus
peitub õlles.
Dublinis asuvast Guinnessi õlletehasest
virutati 450 õllevaati kogumahus 17 000 liitrit, vahendas Lenta.ru BBC
Newsi.
Pärast trenni vedelikupuuduse käes
vaevlevale kehale on kann õlut palju parem kosutus kui tavaline vesi.
Aprilli algul järgib Soome tootja Koff
maailmas levivat trendi ja toob turule maitse ja alkoholisisalduse poolest
tavalise keskõllega sarnased, kuid 30% vähem energiat sisaldavad õllesordid.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.