Jaapani teadlased on saanud läbipaistva
nahaga konnad, mis võimaldab nende siseorganeid uurida läbi naha ja ilma
lahkamiseta.
Töögrupi juhi, Hiroshima ülikooli amfiibibioloogia instituudi teadlase Masayuki Sumida sõnul võimaldab see uurida konnade arengut ja siseorganeid kogu nende eluea, jälgida näiteks vähkkasvaja arengut, toksiidide toimet luudele, maksale ja teistele organitele oluliselt odavamalt kui senised invasiivsed meetodid on seda võimaldanud, vahendas Eesti geenikeskus CheckBiotechi.
Läbipaistva nahaga konna saamiseks kasutati jaapani pruuni konna Rana japonica haruldasi mutante, kellel üliharva esinev kahe retsessiivse geenikomplekti olemasolu muudab nende naha kahkjaks. Neid mutante omavahel kunstliku viljastamise teel ristates võimendati retsessiivsete tunnuste mõju ning teises põlvkonnas saadi järglasi, kelle nahk oli juba kullesena läbipaistev.
Läbipaistva nahaga konnad on ka võimelised saama järglasi, kellele vanemate tunnused on edasi kandunud, ent teise põlve järglased surid peatselt peale munast väljumist. Sumida sõnul võib seda põhjustada restessiivsete geenide liigne kontsentreerumine. Ka on tema sõnul ebareaalne sama meetodi ülekandmine imetajatele, näiteks hiirtele, sest imetajate naha struktuur on kahepaiksete omast liiga erinev.
Seotud lood
Novaator pakub ajalehe The Independent
vahendusel ülevaate eelmise aasta veidratest teaduseksperimentidest. Alusta
lugemist siit: Veidrad eksperimendid: Miks kasu on känguru
kõhutuulest?
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?