Soomes ehitati suvel juurde veidi üle 20 MW
uusi tuuleenergia toomisvõimsusi, millega kogu tuuleenergia tootmisvõimsus
küünib riigis 107 MW-le, vahendas Soome tehnoloogiauuringute keskus
VTT.
Uued tuulegeneraatorid on enam kui kümme korda võimsamad kui 1990. aastatel püstitatud tuulikud. Praegu on suurimate võimsus 3 MW.
Enne aasta lõppu tahetakse valmis ehitada viie 3 MW tuulikuga park Kemis ning Oulunsalo kaks 3 MW tuulikut. Aasta lõpuks peaks nii tuuleenergia tootmisvõimsused Soomes kasvama enam kui 120 MW-le.
Rahvusvahelise Energiaagentuuri IEA andmeil on tuuleenergia tootmisvõimsused Euroopas ületanud 50 000 MW piiri. Teiste Euroopa riikidega võrreldes on aga Soome üks mahajäänumaid, kus tuuleenergia annab täna vaid 0,2% kogu elektrist. Potentsiaali ja huvi on ning aastaks 2020 võiks tuulenergia osa kasvada juba 10%-le riigi kogu elektritarbest, leiab VTT.
Euroopa riikidest on jõudsalt tuuleenergia tootmisele panustanud näiteks Saksamaa ja Holland, kus see on muuhulgas aidanud langetada elektri hinda. Kui tuulevaiksel päeval maksab elekter Hollandis elektribörsil üle 50 euro/MWh, siis tuulisel päeval võib hind langeda 30 eurole/MWh. Saksamaa on välja arvestanud, et keskmiselt langetab tuuleenergia elektri hinda 2,7 euro võrra MWh kohta.
Seotud lood
Vaatamata tuuleenergia osakaalu kiirele
kasvule näitavad operaatoritelt saadud andmed, et tulud pole alati sellised,
nagu esialgu näib, väidab Briti firma ABS Energy Research teadusdirektor Eaun
Blauvelt.
Lääne-Austraalia leidur Graeme Attey väidab
end olevat leidnud uue mooduse, kuidas kodusid tuuleenergiaga varustada.
USA ettevõte töötab välja tehnoloogiat,
mille abil saab tuuleenergiat salvestada ning kasutada siis, kui selle järgi on
suurim nõudlus.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.