USA ettevõte töötab välja tehnoloogiat,
mille abil saab tuuleenergiat salvestada ning kasutada siis, kui selle järgi on
suurim nõudlus.
Üheks tuuleturbiinide kasutamist piiravaks asjaoluks on raskused toodetud energia salvestamisel. Tuulest saab teha elektrit, kui on tuult. Aga kaks nädalat tuulevaikust - mis siis saab?
General Compression väidab end omavat tehnoloogiat, mis võib aidata neid raskusi ületada. Võtmesõnaks on antud juhul suruõhk. Tuuleenergiat kasutatakse õhu kokkusurumiseks, tuulevaiksel ajal kasutatakse aga paisuva gaasi poolt tehtavat tööd elektrienergia tootmiseks, vahendas news.com.
General Compression on üks paljudest ettevõtetest, mis üritab tulla turule uute roheliste energiatootmistehnoloogiatega. Idee iseenesest ei ole uus, kuid selle rakendamist on varem peetud tehniliselt liiga keeruliseks ning ebamajanduslikuks. Tulevik toob aga kaasa ilmselt veelgi kõrgemad süsinikdioksiidi saastemaksud, mis teeb atmosfääri mittesaastavate tehnoloogiate väljatöötamise rahastamise majanduslikult mõtlevatele investoritele atraktiivseks.
Ettevõtte juhid loodavad, et suruõhutehnoloogia aitab neil rohkem raha teenida. "Sellist tehnoloogiat omades saame müüa elektrienergiat siis, kui selle järgi on suurim nõudlus ning küsida selle eest kõrgemat hinda," ütles ettevõtte president Michael Marcus.
Tehnoloogiat hakatakse esialgu kasutama Iowa osariigis USAs. Projekti maksumuseks on 200 miljonit USD, rahastajaiks peamiselt kohalikud omavalitsused. Üheks tõsiseks probleemiks sellise projekti rakendamisel on sobiva suruõhuhoidla leidmine. Selleks sobivad geoloogilised struktuurid, näiteks põhjaveelademed, ammendatud naftamaardlad vms, mis sarnaselt naftapüünistele ei lase kergetel gaasidel ja vedelikel ülespoole liikuda. "Vastav tehnoloogia on olemas, sest mitmeid taolisi struktuure on juba kasutatud maagaasi hoidlatena," märkis firma arendusdirektor Kent Holst.
Aastal 2011 tööle hakkavas Iowa projektis ei ole gaasihoidla ja tuuleturbiinid koos, sest tuulise koha all ei pruugi olla sobivat looduslikku hoidlat. Gaasihoidla kohal on kompressorid, mis kasutavad kaugemal toodetud tuuleenergiat. "Asja mõte ongi selles, et me ei taha müüa lihtsalt tuuleenergiat, vaid tahame seda müüa siis, kui selle järele on suurim nõudlus," toonitas Holst.
Seotud lood
Kõrged tuuleturbiinid on saanud
taastuvenergia suurimaks sümboliks, kuid suurusest võib saada nende leviku
olulisim takistaja.
Soomes ehitati suvel juurde veidi üle 20 MW
uusi tuuleenergia toomisvõimsusi, millega kogu tuuleenergia tootmisvõimsus
küünib riigis 107 MW-le, vahendas Soome tehnoloogiauuringute keskus
VTT.
Esmapilgul võib tunduda, et tuul on tasuta
käes, püüa vaid kinni ja tooda elektrit. Tegelikult tasub enne koduõuele
isikliku tuuliku püstitama hakkamist hoolega kaaluda, kui palju tuuleenergia
tegelikult maksab.
Vaatamata tuuleenergia osakaalu kiirele
kasvule näitavad operaatoritelt saadud andmed, et tulud pole alati sellised,
nagu esialgu näib, väidab Briti firma ABS Energy Research teadusdirektor Eaun
Blauvelt.
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele