Eramuostjad ei ole kuskile kadunud - nad
lihtsalt naudivad olukorda, mis võimaldab neil oma ostuotsust edasi lükata ning
hinda alla kaubelda.
Õige pole üldlevinud seisukoht, et majaostjad on otsa saanud. Ostuhuvilised vaatavad lihtsalt hoolega, mis turul toimub ning püüavad tabada õiget hetke ostu sooritamiseks, kirjutas Äripäev.
Peamine majaostjate taktika on hinnakauplemine. Väljaarenenud ja hinnatud piirkonna üksiku eramu hinnatingimine ei pruugi loodetud resultaati anda, sest hea kaup ostetakse ikka ära ning venitaja võib ise sellest ilma jääda. Uutes arendusprojektides, kus pakkumisi on korraga kümneid maju, võib see ka toimida - siiani veel kõrgete hindadega maju müüa püüdvate arendajate närvid pole terasest ning mõningase viivitamise järel tullakse tihtipeale ka hinnalangetamisettepanekuga kaasa.
Samas lähevad ostjad aeg-ajalt juba ka üle hea maitse piiride.
Usutakse seda, mida ajakirjanduses väidetakse - kuna teatud objektide hinnad kukuvad, eeldataksegi automaatselt, et hind peab langema igal objektil. See on aga täiesti vale lähenemine. Esikaaneuudised pealkirjadega "Langus 30 protsenti" on ülepaisutatud ja räägivad erandjuhtumeist. Seda ei saa laiendada linnaruumi.
Arvestatav langus on turul juba toimunud - võime väita, et eramute hinnad on langenud juba kuni 15 protsenti. Suurem langus leiab aset vaid n-ö harju keskmiste, standardsete objektide ning ebanormaalselt kõrge alghinna puhul. Meie majanduse olukord pole nii kehv, et hinnalangus peaks olema mitmekümneprotsendine, nagu suuremate kriiside ajal Soomes või Rootsis juhtus.
Taastunud on kinnisvaraturu põhiprintsiip - maksab asukoht, asukoht ja veelkord asukoht. Kui veel aasta tagasi oli määravamaks objekti vanus, kõigil oli vaja ilmtingimata soetada endale uhiuus maja või korter, ei väärtustatud objekti arhitektuurilist omapära ega siseviimistlusematerjalide kvaliteeti, siis nüüd müüb end just selline toode, mis teistest eristub. Hinnatakse taaskord piirkonnasisest paiknemist, transpordiühendusi, kaupluse, lasteaia ja kooli lähedust. Samas ei saa öelda, et majad, mille asukohtvõi omadused ei vasta eelpoolloetud tingimustele, võivad muutuda oluliselt odavamaks. Headele parameetritele vastava eramu puhul on aga edasist hinnalangust oodata narrus.
Seotud lood
Taani odavaim müügis olev eramu asub Taani
meedia andmetel Jüütimaal Thistedi lähistel, kus 244 ruutmeetrise maja eest
küsitakse 135 000 Taani krooni ehk ligi 285 000 Eesti krooni.
Poliitik ja ärimees Olari Taal ennustas, et
kinnisvarahinnad kukuvad lähiajal kolmandiku võrra ja peale raha kaotavad sajad
tuhanded inimesed kriisi ajal ka usu õiglasesse ühiskonda.
Eesti kalleim maja on Nõmmel, mis maksab
sama palju kui Kolga mõis, ligi 30 miljonit.
Eramuid ja ka eramukrunte paisatakse
viimasel ajal üha rohkem müüki, ent mitte igale majale ei leidu enam ostjat.
Kõige keerulisem on müüa maja, kus siseviimistlus alles tegemata.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.