Tänavuse Nobeli kirjanduspreemia võitis
Briti kirjanik Doris Lessing, kirjutas BBC News.
87aastane kirjanik sai 57 aasta pikkuse elutöö eest 10 miljonit Rootsi krooni ehk 17 miljonit Eesti krooni.
Doris Lessingult on eesti keeles ilmunud romaanid "Imerohi ei ole müüdav, "Ellujäänu mälestused", "Viies laps", "Kuldne märkmeraamat", "Hea naabri päevik", "Kui vanad suudaksid", "Kõige ilusam unelm" ja "Kassid". "Kuldne märkmeraamat" oli ka tema kirjanduslik läbimurre.
Lessing on üheteistkümnes naine, kes preemia võitis. Preemia väljastanud Rootsi akadeemia kirjeldas Lessingut kui naiskogemuse eepikut, kes on skeptitsismi, tule ja nägemusjõuga uurinud jagatud tsivilisatsiooni.
Lessing sündis Iraanis, kust ta kolis lapsena Zimbabwesse. 1949. aastal rajas ta kodu Inglismaale.
Seotud lood
Prantslane Albert Fert ja sakslane Peter
Grünberg võitsid tänavuse Nobeli füüsikaauhinna avastuse eest, mis võimaldas
muuta arvutite kõvakettad mõõtmeilt väiksemaks, ent samas mahukamaks.
Kirjanik Andrus Kivirähk ei usu, et Eestist
keegi kunagi saaks Nobeli kirjanduspreemia.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.