Kui tavaline kleeplint kontaktpinnalt lahti
tõmmata, tekivad liimi sisse praod ning liim ise korjab kiiresti mustust,
mistõttu halvenevad liimivad omadused kiiresti.
Midagi sellist ei juhtu aga puudel ronivate kleepuvate jalgadega konnadega, kirjutas Reuters. Kas poleks seega õpetlik uurida, kuidas konnad seda teevad ning luua sarnaste omadustega superliim, küsisid endalt India teadlased. Saadud vastused avaldasid nad ajakirjas Science.
„Konnakoibade mustrilise talla all on mikroskoopiliste kanalite võrgustik, mis takistab lõhedel moodustumast ning toob pidevalt juurde uut liimivat ainet,” selgitas dotsent Animangsu Ghatak India tehnoloogiainstituudist Kanpuris.
Ghatak ja tema kolleegid lisasid väikeste liimiga toitvate kanalite võrgustiku ka oma mudelkleebisele ning tulemuseks oli 30 korda paremate kleepivate omadustega materjal.
Teadlased loodavad, et nende kleebised tulevad peagi kasutusele seal, kus liimist oleks vaja võimalikult kergelt lahti saada. „Toidunõudele ja puuviljadele kleebitud sildid on väga ebameeldivad, sest liim ei tule hästi pinnalt lahti,” ütles Ghatak.
Seotud lood
Novaator pakub ajalehe The Independent
vahendusel ülevaate eelmise aasta veidratest teaduseksperimentidest. Alusta
lugemist siit: Veidrad eksperimendid: Miks kasu on känguru
kõhutuulest?
Kulla hind purustas oktoobris uued rekordid ja on kiiresti lähenemas 3000 dollari piirile. Novembri alguses tõi Donald Trumpi valimisvõit kullaturule küll suure päevase languse, kuid pikaajalist negatiivset mõju kullaturule ma ei näe. Pigem vastupidi.