Eesti tõusis kümnendale kohale esmaspäeval
avaldatud konsultatsioonifirma A. T. Kearney ja poliitikaajakirja Foreign Policy
globaliseerumise indeksis, kirjutas Äripäev.
"Usun, et võrreldes teiste regiooni riikidega on Eesti nii kõrgele jõudnud tänu lähedusele Skandinaaviamaadele," hindas Pau. "Et oma kohta hoida, võiks Eesti vaadata Singapuri poole. Singapuris on riigisektori ja ettevõtete vahel tihedad sidemed. Paljudes sektorites on Eestis kasutamata potentsiaali."
Indeksit tutvustavas ülevaates on Eestist ka eraldi peatükk, kus meid nimetatakse Balti tiigriks ja riigiks, kus Milton Friedman ennast kodus tunneks. Eesti saab kiita selle eest, et avas vabaturu filosoofiat järgides ennast agressiivselt maailmale. Märgitakse, et meil pole sisuliselt ettevõtte tulumaksu ja dividendidelt makstakse proportsionaalset tulumaksu, samuti pole bürokraatia probleemiks.
"Väikeriigile on kõige olulisem innovatsioon, näiteks info- või biotehnoloogiasektoris," lisas Pau. "Riik saab olulist rolli mängida nii tehnilisse kui hariduslikku infrastruktuuri investeerimisel. Samuti saab valitsus Eestit rohkem reklaamida. Praegu vaatavad kõik India ja Hiina poole, aga Eesti on ELi maadele kultuuriliselt palju lähemal."
Indeks märgib, et Eestis on lihtne ettevõtlusega tegeleda ka riigipiire ületades ning et välismaalastele antud vabadus piiramatult kinnisvara soetada on toonud investeeringubuumi. Tehnoloogilise ühenduvuse seisukohalt oleme küll alles 21. kohal maailmas, kuid indeksi hinnangul on meil potentsiaali rohkemaks, seda enam, et internet on meil inimõiguseks kuulutatud.
2005. aasta andmetel põhinev edetabel vaatleb, kui suuresti riigid ennast muule maailmale avavad. Kokku hõlmab indeks 97 protsenti maailma SKPst ja 88 protsenti maailma elanikkonnast. Indeksi järgi on kõige üleilmastunumaid riigid tihtipeale väikesed.
Indeks vaatleb nelja mõõdet: majanduslikku, tehnoloogilist, poliitilist ja personaalset. Eesti esineb kõige paremini majanduslikus dimensioonis, kus oleme maailmas 3. kohal (Hongkongi ja Singapuri järel), ning kõige nõrgemaks on poliitika, kus paigutume 25. kohale.
edetabel
Kõige avatum riik Singapur1. Singapur2. Hongkong3. Holland4. Šveits5. Iirimaa6. Taani7. USA8. Kanada9. Jordaania10. EestiAllikas: A. T. Kearney ja Foreign Policy globaliseerumise indeks, 2007
Seotud lood
Martinson Trigon Venture Partnersi
juhtivpartner Allan Martinson ütles Tallinna Ettevõtluspäeval, et uute
Google’ite ja Skype’ide loomiseks on vaja ambitsioone, avatust ja oskusi.
Euroopa Komisjoni majandus- ja
rahandusvoliniku Joaquin Almunia sõnul aitavad Euroopa Liidul globaliseerumise
võimalusi ära kasutada tugev rahaliit, Lissaboni strateegia ja tugev
siseturg.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.