Umbes kolmandiku oma elust inimene magab.
Uni on heaoluks hädavajalik – ilma uneta ei suuda keegi üle paari päeva
normaalselt hakkama saada. Sellele vaatamata ei mõista teadlased veel
täielikult, miks uni nii oluline on.
Võimalikke unevajaduse seletusi on mitmeid. Magades teeb organism nö hooldustöid – toodab kemikaale, mida inimene vajab ärkvel olles; salvestab püsimällu meeldejätmist väärivad sündmused ning viskab minema ebavajaliku. Samuti toimub une ajal organismi kasvamine ja arenemine. Küllap seetõttu on ka väikelaste unevajadus oluliselt suurem kui täiskasvanutel.
Uni pole ühtlane, vaid koosneb üksteisele järgnevaist sügavama ja rahutuma nn REM-une tsükleist. REM-unega kaasneb neuronite suurem aktiivsus ning seda seostatakse aju kasvamisega.
Und seostatakse mälu ja õppimisega. Arvatakse, et unes olles teadmised kinnistuvad. Küllap on seda paljud tähele pannud, kui lapsepõlves anti koolis järgmiseks päevaks mõni tüütu luuletus pähe õppida, mis õhtul kuidagi kinnistuda ei tahtnud, siis üllataval kombel oli hommikul luuletus enam-vähem peas.
Ilmselt on und vaja ka seepärast, et muidu unustaks paljud puhkamise üldse ära.
Seotud lood
Mis juhtub inimesega, kes otsustab järjest
11 ööpäeva ärkvel olla. Saab ta ajukahjustuse? Või sureb?
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.