Vastuseks eile aripaev.ee-s ja Äripäevas
ilmunud uudisele „Maksuamet nõuab Sifilt õpilaste aitamise eest üle poole
miljoni“ teatas maksu- ja tolliamet, et tegemist ei ole erisoodustusega.
Erisoodustus on igasugune kaup, teenus, loonustasu või rahaliselt hinnatav kingitus, mida tööandja on teinud oma töötajale seoses töö- või teenistussuhtega, juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmeks olekuga või pikaajalise lepingulise suhtega.
Maksuamet selgitas, et erisoodustus on oma olemuselt saaja (töötaja) tulu, kuid erisoodustustelt tulu- ja sotsiaalmaksu tasumine on erisoodustuste tegija (tööandja) kohustus. „Eeltoodust tulenevalt ei ole maksuhalduril kuidagi võimalik nõuda ärimees Endel Sifilt üle 500 000 krooni erisoodustusmaksu aastas selle eest, et ta laseb viiel koolil Snelli staadionit tasuta kasutada,“ teatas amet.
Ameti selgituses tuleb juhul, mil äriühing annab viiele Tallinna üldhariduskoolidele tasuta kasutada tema omanduses olevat staadioni, tulumaksuseaduses lähtuda paragrahvist 49 “Tulumaks kingitustelt, annetustelt ja vastuvõtukuludelt”.
Üldjuhul on kingituste ja annetuste tegemine maksustatav tulumaksuga määras 22/78, kuid seadus näeb ette ka rida soodustusi. Üheks selliseks soodustuseks on kingituste ja annetuste tegemine koolidele. Nimelt kui kingituste või annetuste tegijaks on residendist juriidiline isik ja saajaks on riigi või kohaliku omavalitsusüksuse teadus-, kultuuri-, spordi-, haridus- või sotsiaalhoolekandeasutused, on maksuvabad kulutused kuni 3% ulatuses kalendriaastal sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast või 10% eelmise majandusaasta kasumist. Tulumaksu alla lähevad summad, mis ületavad nimetatud piirmäärasid.
Maksuameti esindaja Triin Küttim ei soostunud ütlema, kas Endel Sifi linnale tehtud kingituse suurus ületab tema vastavaid piirmäärasid või mitte, viidates maksusaladusele.
Seotud lood
Maksuamet nõuab ärimees Endel Sifilt üle
500 000 krooni erisoodustusmaksu aastas selle eest, et ta laseb viiel koolil
Snelli staadionit tasuta kasutada.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.