Loe kindlasti ka esimest osa: Superbakterid – surmavam kui aids?
I
Metitsilliiniresistentne bakter Staphylococcus aurea (MRSA) on tegelikult nagu iga teinegi stafülokok. Erinevuseks on, et seda bakterit on raske tappa, see levib hästi ning võib põhjustada inimese surma.
Stafülokokid satuvad kehale nahalt – need bakterid võivad elada nahapinnal või pehmetel kudedel. Tervetel inimestel ei juhtu tavaliselt midagi. Inimese vere valgelibled ning kehas moodustuvad antikehad saavad bakteriga hakkama. Kui juba enne on põletikulisi haavu või marrastusi, milles bakterid põletikku õhutavad, siis on organismil raskem MRSA vastu võidelda.
Kui MRSA lõpuks suudab kehas kanda kinnitada, paistab infektsioonipiirkond nagu väike muhk, vistrik või lihtsalt nahaärritus. MRSA inkubatsiooniperiood on varieeruv, kuid enamasti kulub mõni päev enne kui bakter mõjule pääseb. Kui see on alanud, muutuvad vistrikud paiseteks – nende keskele tekivad õõned, mis täituvad nakatunud mädase vedelikuga.
Paised võivad olla väga valulikud ning võivad laieneda kehas kõikjale- luudesse, vereringesse ning siseelunditesse. Kui infektsioon on jõudnud siseelundite või vereringeni, on seisukord eluohtlik. MRSA-infektsiooniga patsiendil võib tekkida toksiline šokk, südame sisekesta põletik – endokardiit, kopsupõletik või veremürgitus.
Ajal, mil MRSA nakkusest saab haigus, esineb siiski mitmeid sümptomeid. Ehk, kui nakkus on saadud, ei oota kohe ees silmapilkne surm. MRSA-nakkuse puhul võib inimene märgata suurenenud nahaärritust või õhetust nakkuskolde ümber. Samuti võib olla palavikku.
Kui infektsioon on juba jõudnud siseelunditeni, ilmnevad palju tõsisemad sümptomid – valu rinnus, külmavärinad, hingeldus. Midagi on väga valesti.
MRSA levib väga kergesti. Ta võib su kehas olemas olla ka praegu ning sul pole sellest mingit aimu. Paljudel tervetel inimestel on see bakter olemas, aga mingeid haigusnähte ei ilmne. MRSA võib levida nina limaskestades või nahapinnal.
Kuid enamasti saavad inimese selle nakkuse haiglast, mis on MRSA-nakkuste peamine taimelava. Eriti irooniline on siinjuures asjaolu, et haiglasse satuvad ravile ka need inimesed, kelle nakkus on pärit väljastpoolt haiglat – näiteks nahakontaktist MRSA-infektsiooni põdeva inimesega.
Kas inimene, kes kahtlustab endal sellist nakkust, peaks haiglast eemale hoidma? Kindlasti mitte. Haigla on siiski ainus koht, kuhu pöörduda MRSA kahtlusega.
Mida arstid MRSAga teevad? Loe edasi:
Superbakterid - surmavam kui aids? IIISeotud lood
Nagu muresid maailmas veel küll poleks,
nüüd on neile lisandunud superbakterid, mida Eestis nimetatakse ka
haiglabakteriteks.
Alusta lugemist siit: Superbakterid – surmavam kui aids?
I
Laseri abil on võimalik rünnata viirusi,
näiteks HIVi või ohtlikku haiglabakterit MRSAd, kusjuures ravil puuduvad
kõrvalmõjud.
Viimastel aastatel eriti USA haiglates,
hooldekodudes, aga ka koolides ja vanglates haigestumisi põhjustanud
superbakterid, mis ei allu antibiootikumidele,pärinevad kõik ühest ja samast
kiire arenguga bakterist, teatasid USA teadlased.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.