Briti teadlased on loonud geneetilise relva
võitluseks superbakterite - nagu MRSA - vastu.
Norwichis asuva John Innes Keskuse teadlased on teinud kindlaks lühikesed DNA lõigud, mis suudavad inaktiveerida bakterite antibiootikumiresistentsuse eest vastutavad geenid. Need lõigud ei mõju otse geenidele, vaid seostavad need naabruses asuvatele regulaatorelementidele, mis lülitavad geenid välja, kirjutas Eesti geenikeskus Financial Timesi vahendusel.
Uurimisgrupi juhi Michael McArthuri sõnul käituvad DNA lõigud peibutisena, häirides geeniekspressiooni ja blokeerides resistentsuse.
Laborikatsed Streptomyces bakteritega näitasid, et uudne lähenemine suudab murda bakterite resistentsuse vankomütsiinile. McArthuri sõnul ei ole tehnoloogia rakendamiseks konkreetsel bakteril vaja eelnevalt järjestada bakteri genoomi, kuna niinimetatud peibutis-DNA on avastatav eraldi analüüsiga.
Põhimõtteliselt võimaldab uudne tehnoloogia välja töötada ravimeid suvaliste bakterite vastu paari aasta jooksul. Samuti võib see anda uue elu olemasolevatele antibiootikumidele – kombineerides neid peibutis-DNA-d sisaldava rohuga, moodustuks uus patenteeritav ravim.
Seotud lood
Nagu muresid maailmas veel küll poleks,
nüüd on neile lisandunud superbakterid, mida Eestis nimetatakse ka
haiglabakteriteks.
Teadlased leidsid superbakter MRSA uue
tüve, mis võib põhjustada kopsupõletiku puhul kopsude kärbumist.
Laseri abil on võimalik rünnata viirusi,
näiteks HIVi või ohtlikku haiglabakterit MRSAd, kusjuures ravil puuduvad
kõrvalmõjud.
Loe kindlasti ka esimest osa: Superbakterid – surmavam kui aids?
I
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.