Alusta lugemist siit: Superbakterid – surmavam kui aids?
I
MRSA ravi algab õigest diagnoosist. Kui arstid kirjutavad välja õige koguse antibiootikume ning patsiendid jälgivad arsti ettekirjutusi täpselt, ei jää MRSAl eriti palju muteerumisvõimalusi.
Kui on põhjust kahtlustada MRSAd, võetakse proov, millest tehakse külv. Kui selgub, et tõesti on tegu MRSAga, kirjutab arst välja antibiootikumid. Seni on veel üks antibiootikum - vankomütsiin, mis suudab MRSAga hakkama saada. Kuid juba on teateid bakteritüvedest, mis ka sellele antibiootikumile ei allu.
Kuigi MRSA on resistentne paljudele antibiootikumidele, on meedikute käsutuses siiski veel relvi ning neid kasutatakse nüüd hoolikamalt, olemaks kindel, et MRSA saaks lõplikult tõrjutud. Seega ei saa rääkida ka muteerunud tüvedest, mis edasi elavad ning levivad.
Kuid vahel ei ravita MRSA-punne üldse antibiootikumidega, vaid üritatakse kasutada üsna lihtsaid ravimeetodeid, näiteks nakkuskollet sisaldavad paised avatakse.
Kuid üllatav ravivahend MRSA jaoks võib pärineda hoopis maa alt. Teadlased on võtnud taas vaatluse alla savi, mida on ka tuhat aastat tagasi kasutatud erinevate tervisehädade puhul. Prantsusmaalt pärit savi on osutunud tõhusaks MRSA, aga ka nn lihasööjabakteri Mycobacterian ulcerans vastu. Samamoodi on võimalik kasutada raviks mett.
Kuigi esimesed tulemused on olnud lootustandvad, nõuab see veel teadlastelt tööd, selgitamaks, mis mõju savil bakterile on. Sellealased uuringud on käimas Arizona ülikoolis.
Seotud lood
Nagu muresid maailmas veel küll poleks,
nüüd on neile lisandunud superbakterid, mida Eestis nimetatakse ka
haiglabakteriteks.
Loe kindlasti ka esimest osa: Superbakterid – surmavam kui aids?
I
Laseri abil on võimalik rünnata viirusi,
näiteks HIVi või ohtlikku haiglabakterit MRSAd, kusjuures ravil puuduvad
kõrvalmõjud.
Viimastel aastatel eriti USA haiglates,
hooldekodudes, aga ka koolides ja vanglates haigestumisi põhjustanud
superbakterid, mis ei allu antibiootikumidele,pärinevad kõik ühest ja samast
kiire arenguga bakterist, teatasid USA teadlased.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.