Rasvumine on 21. sajandi epideemia.
Suuremat osa inimestest vaevab see häda seetõttu, et söödud toidust saadud
energiat ei kulutata liigutades ära. Lahenduseks oleks vähem süüa või rohkem
sporti teha.
Seda on lihtne öelda, sest söömine on nauding, sportimine paljudele aga paraku enese piinamine. Baltimore’is asuva John Hopkinsi ülikooli teadlased üritavad probleemi lahendada biokeemiliselt. Teadlased toovad välja signaalmolekuli neuropeptiid Y, mis suurendab inimese söögiisu, kirjutas New Scientist.
Ühendit toodab hüpotaalamuseks nimetatav aju osa, seega pole tegemist inimese organismile võõra ainega. Teadlaste sõnul reguleerib neuropeptiid Y eraldamisele pärssivalt butürolaktoon, ühend nimega C75. Kui anda inimesele täiendav kogus seda ainet, väheneb ka neuropeptiid Y toodang ning söögiisu väheneb.
Ravimit on katsetatud hiirte peal ning esialgsed tulemused on suurepärased. Hiirte poolt tarbitavat toidukogust oli kerge reguleerida, muutes lihtsalt neile antava C75 kogust. Apteekidesse jõuab uus ravim aga pärast selle kliinilisi katsetusi inimesel.
Seotud lood
New Yorgi ülikooli teadlane Clinton Rubin
on koos kolleegidega teinud hämmastava avastuse: vibratsioonid võivad ennetada
või isegi vähendada rasvkoe moodustumist.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.