Planeedikütid leidsid uue planeedi, mis
tiirleb Maast 41 valgusaasta kaugusel asuva tähe ümber.
Selle avastusega tõusis täht 55 Cancri planeetide arv viiele. Nii palju planeete pole leitud ühegi teise väljaspool meie Päikesesüsteemi asuva tähe juurest, kirjutas BBC. 55 Cancri on kaksiktäht Vähi tähtkujus.
Seni on astronoomid leidnud väljaspool Päikesesüsteemi üle 250 planeedi.
Äsjaavastatu on gaasiline planeet, mille mass on Maa massist umbes 45 korda suurem. Planeedil on pehme kliima, kui selle ümber peaks leiduma kuu, võib sellel astronoomide hinnangul leiduda ka vett.
Kuid palju huvitavam on 55 Cancri planeedisüsteem, mis astronoomide sõnul meenutab paljuski meie oma Päikesesüsteemi. Planeedid tiirlevad tähe ümber, mille mass ja vanus on sarnased meie Päikesele, samuti on selles süsteemis olemas Jupiteri sarnane gaasiline hiidplaneet, mille mass on Jupiteri omast 4 korda suurem, aga orbiit Jupiteriga sarnane.
Senini pole õnnestunud sellest planeedisüsteemist leida Maa või Veenuse sarnast planeeti, kuid California ülikooli astronoomiaprofessor Geoff Marcy sõnul on küsimus ainult ajas ja tehnoloogias.
„Seal on intrigeeriv, müstiline tühimik 55 Cancri neljanda planeedi ning Jupiteri meenutava planeedi vahel,” ütles ta. „Me ei tea, mis seal on. Praegune tehnoloogia lubab meil avastada suuri planeete, nagu Neptuun, Saturn ja Jupiter. Kui seal on veel planeete, siis peaks nad olema väiksemad, suuruselt Maa sarnased.”
Tema sõnul on raske ette kujutada, et selles tühimikus polegi midagi. „Niisiis võiks seal olla väiksemaid kiviplaneete, nagu Veenus, Mars või Maa.”
Loomulikult ei ole võimalik neid planeete näha. Astronoomid jälgivad väikesi võnkeid tähe liikumises, mis annavad aimu tähe ümber liikuvatest planeetidest.
Täht 55 Cancri on Maalt siiski üsna hõlpsasti vaadeldav, selleks läheb vaja binoklit, õiget aastaaega ning pilvitut taevast.
Seotud lood
Maast 424 valgusaasta kaugusel oleva tähe
HD 113766 ümber tiirleb kosmilisest tolmust, gaasidest ja tõenäoliselt ka
kivimeist ketas, mis teadlaste arvates võib järgmise 100 miljoni aasta vältel
planeediks või planeetideks kokku koguneda. Seega on tegemist uue
päikesesüsteemiga tema varases arengujärgus, vahendas Scientific American.
Esmakordselt leidsid teadlased väljaspool
meie Päikesesüsteemi asuvalt planeedilt orgaanilisi molekule – metaani
kujul.
Päikesel pole teiste tähtedega võrreldes
olemas mingeid erilisi omadusi, mis tõstaks tõenäosust elu olemasoluks. Värske
uuring lisab kaalu ideele, et maaväline elu peaks olema universumis üpris
tavaline.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?