Eesti Arengufond Investeeringute Divisioni
juht Markku Mäenpää teab, et ettevõtjad ajavad riskikapitalisti tihti segi
tööandjaga ja ei pea neid partneriteks.
"Riskikapitalist kogub raha, investeerib, lisab väärtuse ja lahkub. Riskikapitali saamiseks ei piisa vaid heast ideest," võttis ta Eesti Innovatsiooni Aastakonverentsil INNOESTONIA kokku riskikapitalisti töö.
"Alguses on vaja luua visioon, panna kokku meeskond ja siis alles hakata raha koguma," tõi ta välja algaja ettevõtja esimesed sammud. Mäenpää sõnul ei ole visioon ainult toode, idee või tehnoloogia, vaid kõige selle kombinatsioon.
Mäenpää sõnul otsivad riskikapitalid uut kasvavat turgu, mitte konkreetset toodet.
Tema sõnul ei maksa riskikapitaliste tüütada jutuga, et eelmine ülemus maksis nii ja nii palju palka. "Sa oled ettevõtja nüüd ja eesmärk on midagi korda saata. Palgad on viimane asi, mida me vaatame," selgitas ta.
Ka soovitas ta panustada üksikute ideede asemel inimestesse.
Eriti pööras ta rõhku nõustamisele. „90% ettevõtetest, kes ei kaasa nõustajaid, kukuvad läbi,“ lisas ta.
Enne raha küsimist soovitas ta pöörata rõhku äriplaanile. „Me tahame teada, milline see on, miks see eriline on, kes on selle koostanud, milline on nende taust. Me armastame numbreid, kasum, kulud jne. eriti meeldib meile üle 50% kasumimarginaal. Lisaks tahame teada, milline on ettevõtte juhtkonna taust, milline on ettevõtte struktuur. Me ei armasta holding-ettevõtteid, omanikud peavad olema selged,“ lisas ta
Mäenpää teab Soome kogemustest rääkida, et enamus ettevõtjaid küsib liiga vähe raha ja siis nad satuvad esimesel tegevusaastal raskustesse ning lõpetavad tegevuse. „Optimaalseks summaks pean miljonit eurot,“ andis ta vihje.
Miks peaks riskikapitale üldse kaasama? „Pank küsib iga kuu intresse, pank ei osale aktiivselt juhtimises. Riskikapitalist tahab raha alles siis, kui äri sisse tooma hakkab. Riskikapitalist annab nõu isegi siis, kui sa sellest midagi teada ei taha. Riskikapitali kaasanud ettevõtted kasvavad kiiremini kui teised,“ selgitas ta.
Ettevõtjatel soovitab ta jääda selle juurde, mida nad teavad ja seada realistlikud eesmärgid. „Kindlusta, et ei tekiks rahaprobleeme. Informeeri panku ja investoreid, meile meeldib kuulata ka häid uudiseid. Tee aktiivset müügitööd. Hoia silmad lahti võimaluste suhtes,“ jagas ta soovitusi.
„Ära anna alla ja ole optimistlik. Probleemid on loomulikud,“ julgustas ta algajaid probleemidele julgelt vastu hakkama ja ka kõrgeid eesmärke seadma, sest sihtides Kuud ja sellest mööda tulistades, maandud ikka tähtede seas.
Seotud lood
Riskikapitalist Allan Martinson ütles täna
aripaev.ee lugejate küsimustele vastates, et mõtleb vahel, et peaks äriplaanis
Eestist alustamise üldse ära keelama.
Riskikapitalist Allan Martinson ütles täna
aripaev.ee lugejate küsimustele vastates, et meediamagnaat Hans H. Luige firma
HHL Rühm tegi Delfiga hea tehingu.
InnoA kaaslooja Rogier van Kralingen arvab,
et igaüks peab looma oma innovatsiooni protsessi, mille eesmärk ei ole jaburusi
kokku panna vaid lisaväärtust luua.
Möödunud aasta oli riskikapitalistidele
ülihea. Rootsi konsultatsiooniettevõte EQT Partners kahekordistas kasumi ja
maksis töötajatele keskmiselt pea 3,4 miljonit krooni palka.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.