Philip Schellekens Rahvusvahelisest
Valuutafondist (IMF) rääkis Eesti Panga ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF)
seminaril, et finantskriisi jõuga takistamine vägagi kulukas.
Samuti rääkis ta, kuidas üldiselt majandusliku süvenemisega toime tulla. Selleks on tema sõnul kapitali juurdevoolu kolmekordistamine, sest see kiirendaks krediidi kasvu.
Kasvav sissetuleku koondumine ja kasvamine tuleb majandusintegratsioonile kasuks.
„Millised on riskid ja väljakutsed tormakas finantskriisis?,“ küsis Schellekens. Ainult väga paindlikud suudavad kokku hoida ja lubada endale suurt tasakaalutust. Suur tasakaalutus omakorda nõuab Schellekensi arvates majanduspoliitika kanna pealt ümberpööramist. Teisalt on finantskriisi jõuga takistamine vägagi kulukas.
Lahendusena pakkus ta välja suurte majandust mõjutavate faktorite paindlikkust ja rahanduspoliitika arendamist. "Kontroll peab olema üles ehitatud amortiseeruvatele elementidele," ütles ta.
Schellekens rääkis, et kuigi vahel võib olla ahvatlev „tõmmata pidurit“, siis alati ei ole see õige tee. "Rahanduspoliitika tihendamine võib parandada investorite enesekindlust ja tõsta kapitali sissevoolu. Järsk hoiuste kasv või kerge juurdepääs rahastamisele limiteerib rahanduspoliitika efektiivsust," ütles ta.
Tema sõnul on majanduslikke kiirusepiiranguid raske koguseliselt määratleda. Nendeks võib olla produktiivsus, edasimüüjate paindlikkus, majanduslik arenemine ja riskimise isu. Kiiruspiirangute lõhkumise hind makroökonoomikas on ülekuumenemine, konkurentsivõime ja eelisõigus inflatsioonile.
Seotud lood
Rahvusvaheline valuutafond (IMF) andis
hoiatuse, et toiduainete hinnatõusu jätkudes ootab sadu tuhandeid inimesi
nälg.
Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) uus juht
DominStrauss- Kahn plaanib koondada kuni 15% töötajatest võttes sellega ette
esimese märkimisväärse ringi vallandamisi peale IMFi loomisest 1945.aastal,
kirjutas Wall Street Journal.
IMFi vanemnõunik Juha Kähkönen rääkis Eesti
Panga ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) seminaril „Euroopa regionaalmajanduse
väljavaade“( Regional Economic Outlook for Europa), et rahanduspoliitika on ikka
veel nn "lõpetamata äri" ja kapitaliturg on endiselt madal.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.