IMFi vanemnõunik Juha Kähkönen rääkis Eesti
Panga ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) seminaril „Euroopa regionaalmajanduse
väljavaade“( Regional Economic Outlook for Europa), et rahanduspoliitika on ikka
veel nn "lõpetamata äri" ja kapitaliturg on endiselt madal.
Eesti Panga ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) seminaril „Euroopa regionaalmajanduse väljavaade“( Regional Economic Outlook for Europa) öeldi, et mõnede maade majandus lähitulevikus aeglustub aga väljavaade on siiski positiivne.
Samuti rääkis IMFi vanemnõunik Juha Kähkönen, et riskid majanduses on endiselt kõrged, kuid Euroopa eeliseks on tugev alus.
Tärkava Euroopa jaoks on praegu tema sõnul peamine olla ülimalt elastne ning suunata täiendavat tähelepanu tõusnud riskidele. Kasvavaid riske tuleb käsitleda väljavaatena.
"Rahanduspoliitika on ikka veel nn „lõpetamata äri“ ja kapitaliturg on endiselt madal," rääkis Kähkönen. Võtmepoliitikaks võib Kähköneni sõnul nimetada rahanduspoliitika ja finantskontrolli tugevdatud kaitset allakäiku tekitavate riskide vastu.
"Rahanduspoliitika üldiselt vajab jäika suhtumist, et tagasi hoida inflatsioonisurvet," ütles vanemnõunik. Rahanduspoliitika jäik suhtumine tema sõnul vajalik arenenud ja tärkavas Euroopas erinevalt: Balti riikides ja Ida-Euroopa riikides tuleb maha jahutada ülekuumenenud majandus, Kesk-Euroopa peamine tähelepanu on arvestada avaliku sektori vananemise ilmingutega.
"Finantskontroll peab jääma, et kindlustada tugevaid rahanduslikke raame majanduses," arvas vanemnõunik.
Ülevaatlikult on osa Euroopast maha rahunemas. Tugevad alused peaksid aitama üle saada valitsevast finantskeerisest. Kähköneni sõnul on asja halvaks küljeks jätkuv finantskeeris koos teravama aeglustumisega globaalses kasvamises.
Kuigi arenev ja tärkav majandus on mõlemad saanud kontrolli alla tohutu inflatsiooni, võib siiski ikka veel tunda inflatsiooni tugevat survet Euroopale.
"Arenenud Euroopa jaoks on praeguses olukorras õige hoida püsivat joont. Tärkava Euroopa jaoks tähendab see aga suurt vastuvõtlikkust ülekuumenemisele, mis peaks panema muretsema nii mõnedki riigid," ütles Kähkönen.
Euroopa nõuab tugevamat finantssüsteemi, süsteemi uuendamine on positiivne jõud, sellele vaatamata tuleb riskide taltsutamises nendega sammu pidada.
Seotud lood
Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Jaoquin
Almunia on mures, kuna Euroopa Liidu (ELi) uutest liikmesriikidest esimesena
euroga liitunud Sloveenias kasvas inflatsioon pärast euro kasutuselevõttu
märkimisväärselt.
Philip Schellekens Rahvusvahelisest
Valuutafondist (IMF) rääkis Eesti Panga ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF)
seminaril, et finantskriisi jõuga takistamine vägagi kulukas.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.