ÜRO muutis hinnangut maailmas
aidsiviirusega nakatunud inimeste arvu kohta 40 miljonilt 33 miljonile.
Täna avaldatav ÜRO raport toob kärpe põhjuseks peamiselt Indias HIViga nakatunute arvu ülevaatamise. Seoses uute andmekogumismeetoditega on selgunud, et viirus polegi nii laialt levinud kui kardeti, kirjutas Reuters.
Kui algselt hindas ÜRO aidsiagentuur UNAIDS Indias HIViga nakatunute koguarvuks 5,7 miljonit inimest, siis uute andmete järgi on nakatunuid 2,5 miljonit.
Hoolimata sellest, et nakatunute arv on arvatust väiksem, tuleb HIVi epideemia ärahoidmiseks astuda samme, rõhutasid ÜRO aidsiagentuuri esindajad.
„Parandatud andmed annavad meile selgema pildi aidsiepideemia ulatusest,” ütles UNAIDSi tegevjuht Peter Piot.
„Kahtlemata on näha, et investeeritud raha on end ära tasumas – uute nakatunute arv ning aidsisurmade arv on vähenemas. Kuid iga päev nakatub maailmas 6800 inimest ning päevas sureb aidsi tõttu 5700 inimest, seega peame tugevdama jõupingutusi, vähendamaks maailmas aidsi mõju.”
Uuendatud andmete järgi on maailmas 33,2 miljonit nakatunut – umbes 30,8 miljonit täiskasvanut ning 2,5 miljonit last.
UNAIDSi hinnangul nakatub tänavu Aafrika Alam-Sahara piirkonnas HIViga 1,7 miljonit inimest, märgatavalt vähem kui 2001. aastal.
Sellest hoolimata on Aafrika aidsi kõige rohkem kannatanud maailmajagu: seal on 22,5 miljonit HIVi nakatunut.
„Kaheksas selle piirkonna riigis elab pea kolmandik selle aasta uusi nakatunuid ning kolmandik maailma aidsisurmadest juhtub neis riikides,” teatas UNAIDS.
Aasias, Vietnamis on 2000. aastast kuni 2005. aastani HIVi nakatunute arv rohkem kui kahekordistunud ning kõige kiiremini suureneb nakatunute arv praegu Indoneesias.
Lisaks nakatunute arvu suhtes tehtud hinnangule muutis agentuur ka hinnangut sellele kui kaua püsib nakatunu ilma ravimata elus: seni oli selleks 9, nüüd 11 aastat.
Eestis on tänavu 16. novembri seisuga HIV avastatud 555 inimesel, nende seas on 55 kinnipeetavat. Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 6286 inimesel, sealhulgas aids 176 inimesel.
Seotud lood
Aids on niivõrd keeruline ja kompleksne
haigus, et aidsivaktsiini ei pruugigi kunagi tulla, väidab Nobeli preemia
laureaat ning üks aidsi tippeksperte maailmas David Baltimore. Tema sõnul pole
teadlased täna vaktsiinile sammugi lähemal kui veerand sajandit tagasi, kui HIV
avastati, kirjutas The Guardian.
Inimesed liiguvad maailmas aina rohkem
ringi. Aastas lendab lennukitega 2,1 miljardit inimest. See kõik võib kaasa tuua
uusi ülemaailmseid epideemiad nagu näiteks aids, SARS või ebola.
Spermas sisalduvad peptiidkiud võivad HIVi
ülekandel olla olulisemad kui viiruse hulk.
Laseri abil on võimalik rünnata viirusi,
näiteks HIVi või ohtlikku haiglabakterit MRSAd, kusjuures ravil puuduvad
kõrvalmõjud.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.