Viru Keemia Grupp (VKG) sai 19. novembril
Kohtla-Järve Linnavalitsuselt loa kasutada uut, Euroopa Liidu keskkonnanormidele
vastavat poolkoksi ladestusala.
Uus ladestustehnoloogia peaks välistama ohu, et tuhamägedele sadanud vihmavesi võiks sattuda looduslikesse veekogudesse, teatas VKG avalike suhete juht.
Uue tehnoloogia järgi ladestatakse see jääde poolemeetriste kihtidena ja trambitakse kohe kinni. Moodustuvad tsemendimineraalid, mis ei lase vett läbi ja läbi poolkoksikihtide filtreeruv vesi ei saa reostada põhjavett.
Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Janek Parkman: „Keskkonnahoid on VKG prioriteediks number 1. Kuigi meil olnuks võimalus uue ladestusala ehitusega venitada kuni 2009. aastani, tegime kõik endast oleneva, et see võimalikult kiiresti käiku lasta.”
VKG juhatuse esimees Janek Parkman: „Uue ladestusala rajamise juures on paradoksaalne see, et meie eesmärk on seda võimalikult vähe kasutada. Poolkoksi ladestamise asemel püüame talle leida maksimaalselt taaskasutusvõimalusi.” VKG planeeritav tsemenditehas suudab aastas ära kasutada üle poole tekkivast poolkoksist ning muuta see kvaliteetseks tsemendiks. Lisaks tsemenditootmisele jätkab VKG uuringuid poolkoksi kasutamiseks ka teistes valdkondades.
Uue ladestusala rajamise maksumuseks kujunes üle 30 miljoni krooni. Projekti peatöövõtjaks oli VKG tütarettevõte Viru RMT OÜ.
Põlevkiviõli tootmisel tekkivad peamised ohtlikuks jäätmeks on poolkoks, mis kujutab endast musta teralist aluselist (pH 12–13) ainet. VKG kasutab põlevkiviõli tootmiseks aastas ca 1,7 miljonit tonni põlevkivi ning ladestab 800 tuhat tonni poolkoksi.
Eestis on poolkoksi ladestatud „mägedesse”, mis said alguse enne II maailmasõda. Aastakümnete jooksul on Kohtla-Järvel ladestatud ligikaudu 73 miljonit tonni ja Kiviõlis ca 13 miljonit tonni poolkoksi.
Vanad poolkoksiladestud ei vastanud enam tänapäeval prügilatele esitatavatele nõuetele ning neid ei tohi 2009. aasta keskpaigast enam kasutada. See kehtib nii põlevkivi poolkoksile, kui põlevkivituhale põlevkivielektrijaamades.
Seotud lood
Äsja valminud keskkonnamõju hindamise
aruandest ei nähtu suuri probleeme, mis võiksid saada Viru Keemia Grupile (VKG)
takistuseks tsemenditehase ehitamisel Kohtla-Järvele, kirjutas Põhjarannik.
Aastaid Ida-Virumaa TOPi esikümnes
figureerinud Viru Keemia Grupp tõusis eelmise aasta majandusnäitajate põhjal
tabeli esimeseks.
Viru Keemia Grupp ASi tütarettevõte VKG Aidu Oil OÜ
omandas OÜle Merko Kaevandused kuulunud Usnova kaevevälja, kus on 16,7 miljonit
tonni põlevkivi, teatas firma.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.