Eesti Panga asepresident Andres Sutt leiab,
et siinsete pankade finantsriskid on hästi kaetud ja et laenukasvu aeglustumine
toetab Eesti majanduse sujuvat kohandumist.
Sutt ütles reedel Poola Keskpanga korraldatud konverentsil esinedes, et viimaste aastate laenukasvu Eestis on toetanud väga hea olukord maailma finantsturgudel ja soodsad majandustingimused, samuti Põhjamaade pankade strateegiline otsus käsitleda Baltimaid koduturuna. Kiire laenukasv on omakorda kaasa aidanud majapidamiste heaolu kasvule ning tekitanud optimistlikke ootusi tuleviku suhtes, teatas Eesti Pank.
„Kui headel aegadel võetud laenude puhul on arvestatud potentsiaalsete riskidega, siis ei vii kiire laenukasv ka suurte tagasilöökideni tulevikus,” rääkis Sutt. „Eestis on eraisikute laenukasv olnud Euroopa üks kiiremaid. Euroopa Keskpanga intressiotsuste mõju on Eesti reaalsektoris üsna ruttu tunda, sest enamus laene on seotud Euriboriga. Eduka majanduspoliitika teostamiseks on vajalik, et rahapoliitika, finantssektori- ja eelarvepoliitika oleksid omavahel kooskõlas. Fikseeritud vahetuskursi korral on oluline roll ülejäägis eelarvepoliitikal ning tööturu paindlikkusel,” selgitas ta.
Finantssektori poliitikast rääkides tõstis Andres Sutt Eesti Panga meetmetest esile 10protsendilise kapitali adekvaatsuse nõude, kinnisvaralaenude puhul riskikaalu tõstmise 50 protsendilt 100 protsendile, mille tagajärjel suurenesid pankade kapitalipuhvrid, samuti pankade kohustusliku reservimäära tõstmist 13 protsendilt 15 protsendile.
„Eestis on eraisikute laenukasv vähenenud ja langustrend jätkub. Laenukasvu aeglustumine toetab Eesti majanduse sujuvat kohandumist ja on kooskõlas Eesti Panga majandusprognoosiga,” ütles Sutt. Finantssektori riskidest rääkides rõhutas keskpanga asepresident Eestis tegutsevate pangagruppide kapitaliseerituse kõrget taset ning märkis, et Eesti Panga hinnangul on pankade riskid hästi kaetud.
Seotud lood
Eesti Panga asepresident Andres Sutti sõnul
on Eesti majanduses kiire majanduskasv asendunud mõõduka arengutempoga, mis on
tema sõnul ainult meie majanduse hea tervise huvides.
Edukus ei sõltu ainult palkadest, vaid
sellest, kas suudame pakkuda samal tasemel tooteid ja tootmist, ütles Eesti
Panga asepresident Andres Sutt aripaev.ee-le.
Eesti Panga asepresidendi Andres Sutti
sõnul on kinnisvaraturg sunnitud kohanema n-ö „normaalse eluga“.
Eesti Panga asepresident Andres Suti sõnul
pole Eesti rahvas ltegelikult aenudega väga koormatud ja Euroopa
keskmiseni on meil veel natuke maad, kirjutas Dilemma.
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele