Ameerika, Itaalia ja Prantsusmaa teadlased
on välja töötanud arvutimudeli, mis ennustab ette nakkushaiguste levikut. See
võib aidata tervisekaitsetöötajatel riskialasse jäävates piirkondades paremini
haiguspuhanguks ette valmistuda või seda ennetada.
2002. ja 2003. aastal levis kiiresti äge respiratoorne sündroom ehk SARS, mis näitas, kui haavatav on meie ühiskond nakkushaigustele ning kui heaks levikuteeks on globaalne transpordisüsteem, kirjutas Science Daily.
Vittoria Colizza ja Alessandro Vespignani Indiana ülikoolist töötasid koos kolleegidega Itaaliast ja Prantsusmaalt välja haiguste levikut ennustava mudeli, mis põhineb rahvaloendustel ning reisiandmetel enam kui kolmest tuhandest suurimast linnapiirkonnast 220 riigis.
Mudel ennustab, kui tõenäoliselt igas piirkonnas haigus puhkeda võib ning kui laialt see levib.
Et hinnata oma mudeli ennustusvõimet, kasutasid uurijad andmeid SARSiviiruse leviku kohta. Nad hindasid olukorda enne haiguse levikut ning simuleerisid selle põhjal tõenäosuse haiguspuhanguks erinevates riikides pärast seda, kui esimesed patsiendid Hiinast Hong Kongi reisisid. Simuleeritud tulemused klappisid väga hästi SARSi tegeliku levikuga 2002. aastal. Tulemuste analüüsimise käigus selgusid ka viiruse võimalikud levikuteed kommertslennuliinidel, esile tulid olulisemad kanalid, mida mööda haigus üle maailma levis.
"Meie arvutuslik lähenemine näitab, et pikaajaliste demograafia- ja reisiandmete analüüsimise põhjal on võimalik luua hea ennustusvõimega haiguste levikumudeleid,” selgitasid teadlased. „Selliseid mudeleid võiks seega edaspidi kasutada nakkushaiguste globaalse leviku analüüsimiseks ning ennustamiseks.”
Seotud lood
Maailma tervishoiutöötajad, kes püüavad
leida märke inimesi ohustavatest uutest epideemiatest, jälgivad valesid
piirkondi. Nii väidavad teadlased, kes analüüsisid viimaste kümnendite
haiguspuhangute ilmnemise trende.
Äsja oma esimest tegevusaastat tähistanud 7000 ruutmeetril laiuv NET Spordihall on Lõuna-Eesti elanike seas kiiresti populaarsust kogunud, pakkudes erinevaid võimalusi peamiselt võrgu- ja pallialade harrastamiseks.