Tartu Ülikool õppeprorektor Birute Klaas
ütles, et ülikoolide ja Üliõpilaskondade Liidu vahelise konflikti põhjustas
õppemaksu tõusu lubava seaduse erinev tõlgendus.
„Pole vist mõtet rääkida sellisest elementaarsest asjast, et kõrgharidust tuleb müüa vastavalt selle väärtusele,“ ütles Klaas. Seaduses ning üliõpilastega sõlmitud lepingutes on kirjas, et ühelt kursuselt teisele minnes ei tõuse õppemaks üle 10%. Samas ei ütle seadus midagi selle kohta, millise õppemaksu tohib kehtestada tulevastele tudengitele.
Klaas ütles, et üliõpilaste hinnangul tohib praeguste esmakursuslaste ja tuleva aasta esmakursuslaste õppemaks erineda vaid 10%. „See tuleb seaduse erinevast tõlgendamisest,“ kommenteeris Klaas.
„Üliõpilaskoha baasmaksumus tõuseb tuleval aastal 30%, mis teeb tasa inflatsiooni tekitatud hinnatõusu,“ ütles Klaas ja tõdes, et Eestis pole veel harjutud sellega, et hea hariduse eest tuleb ka vastavalt maksta.
Samas on Tartu Ülikoolis vähe erialasid, kus tasulise koha õppemaks ületab riikliku koha finantseerimist. Klaasi sõnul võetakse näiteks õigusteadust tudeeriva noore käest rohkem raha kui on riikliku koolitustellimuse hind, majanduserialadel maksavad aga tasulised õppurid ja riik koha eest enam-vähem võrdselt.
Riiklike kohtade arvelt subsideerib Tartu Ülikool loodusteaduse erialade tasulisi tudengeid, sest need erialad on rasked ning väljalangevus suur.
Seotud lood
Sõpruse ringile kavandatava uue
kergliiklussilla kõik variandid maksavad kaks korda nii palju kui omal ajal
Turusild – linnavõimude meelest liiga palju – ja plaanile tõmmati pidurit.
Tallinna Ülikooli õppeprorektor Heli
Mattisen ütles aripaev.ee-le, et õppemaksude hüppeline hinnatõus mõjutab vaid
tuleval sügisel alustavaid esimese kursuse tudengeid.
Tartus Toomemäel asuv riigikohus on
ruumikitsikuse tõttu heitnud silma naaberhoonele, praegusele sünnitusmajale, mis
kolib varsti Maarjamõisa meditsiinilinnakusse. Kuid riigikohtul on ka konkurent
- Tartu Ülikool.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.