Eesti kaotab Schengeniga liitudes kontrolli
maismaa-ja merepiiril 20-21. detsembri vahelisel ööl kell 00.00. Õhupiirid
jäävad aga mõneks ajaks veel kehtima ning kaotatakse koos kellakeeramisega 28.
märtsil 2008.
Koos Eestiga ootavad Schengeni tsooniga liitumist Läti, Leedu, Poola, Tsehhi, Slovakkia, Ungari, Sloveenia ja Malta, seisab välisministeeriumi kodulehel.
2006. aastal viidi Schengeni ruumiga liituda soovivate riikide hulgas läbi hindamised: piirikontrolli, maa,-mere ja õhupiiride, andmekaitse, politseikoostöö, konsulaarkoostöös ning viisadealane administratiivses suutlikkuses.
Seoses liitumisega kaovad paljud tülikad piiriületusprotseduurid, kuid see ei tähenda seda, et võime oma passid või ID kaardid rahuliku südamega koju jätta. Schengeni liikmesriigi politseil ja immigratsiooni töötajal on õigus vajaduse korral kontrollida isikuttõendavat dokumenti.
Nende riikide kodanikud, kes vajavad Schengeni ruumi sisenemiseks viisat, võivad seal viibida vastavalt väljastatud viisa tingimustele, kuid mitte enam kui 90 päeva poole aasta jooksul alates esimesest Schengeni ruumi sisenemisest.
Schengenisse mittekuuluvate riikide kodanike reisidokumentidesse pannakse Schengeni ruumi sisenemisel piiriületustempel, mis tähistab igakordse Schengeni ruumis lubatud viibimise algusaega. Reisidokumenti pannakse piiriületustempel ka Schengeni ruumist lahkumisel. Juhul, kui reisidokumendis ei ole piiriületustemplit, on piirivalveametnikel alust arvata, et isik ei ole täitnud või ei täida Schengeni ruumis viibimise reegleid.
Alates 21. detsembrist 2007 kuulub Schengeni ruumi 24 riiki ja suures osas kattub see Euroopa Liidu (EL) territooriumiga. Suurbritannia, Iirimaa, Küpros, Bulgaaria ja Rumeenia, mis on küll EL liikmesriigid, ei ole Schengeni lepinguga liitunud. Samas ei ole Norra ja Island ELi liikmesriigid, kuid on osaks Schengeni ruumist.
Seotud lood
Briti majandusteadlane Philippe Legrain
leiab, et Lissaboni strateegia on määratud läbi kukkuma, kuna see meenutab
nõukogudeaegset viisaastaku plaani.
Pühadeeelne reede toob muudatusi
tavapärases liikluskorralduses, kuna sadamas D-terminalis toimub Schengeniga
liitumise avatseremoonia, politsei palub inimestel arvestada täiendava ajakuluga
lennujaama ja sadama vahelistel teelõikudel.
Tänasel kohtumisel kinnitas USA
sisejulgeoleku aseminister Paul Schneider peaminister Andrus Ansipile, et
poliitilised takistused viisavabaduse rakendamiseks USA-ga puuduvad.
Läheneva Schengeni õigusruumiga liitumise
vaimus toimuvad Eesti erinevates piiriületuskohtades vilkad ettevalmistused
neljapäeva ööks vastu reedet.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.