Kui te järgmine kord oma pead pesete,
mõelge hetkeks oma naabrite tervisele. Briti kuningliku keemiaühingu raporti
teatel võivad tarbekeemias sisalduvad kemikaalid veevärgis lagunedes moodustada
uusi ühendeid, mille kahjulike mõjude kohta on väga vähe teada.
Eile avaldatud raporti järgi ei suuda veepuhastusseadmete filtrid šampoonides, parfümeeriatoodetes ja ravimites sisalduvaid sünteetilisi kemikaale kinni püüda. Nendeks kemikaalideks on näiteks ftalaadid – 120 erinevat ühendit, mille süüks on pandud meeste viljatusprobleeme, aga ka metsloomade sigimatust, kirjutas New Scientist.
Ftalaate leidub kosmeetikavahendites, mänguasjades, värvides ja pakendites. Nad on tuntud hormonaalsüsteemi talituse kahjustajatena.
Teine rühm on parabeenid – säilitusained, mille puhul kahtlustatakse, et need tekitavad rinnavähki.
Kuigi joogivees on nende ühendite kontsentratsioon liiga väike selleks, et tekitada kahjustusi, pole teada, millised mõjud on ühenditel, mis tekivad parabeenide ja ftalaatide lagunemisel, ütles ühingu esindaja Jeff Hardy. Tema sõnul võib neist ühenditest moodustuv kokteil muuta need sootuks ohtlikumaks.
Seotud lood
USAs leiti kokku umbes 41 miljoni poolt
tarbitavas joogivees jälgi ravimitest - nii antibiootikume, suguhormoone kui
valuvaigisteid. Seni on ravimite kontsentratsioon veel madal, tugevalt allpool
ravimidoose, ent fakt iseenesest on tõsine ja mõtlemapanev.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.