Kui ehitusettevõtjad peavad ehitusturu
jahemist tavaliseks talviseks suikumiseks, siis erialaliidud loodavad, et
raskemad ajad tõstavad ehituse kvaliteeti.
"Jahtumist ei ole veel tunda, tellimusigi on veel küllaga, kuid eks talvel ole alati tööd vähem kui suvel," arutleb ehitusturu jahtumise üle vihmaveesüsteeme tootva OÜ PK Vihmaveesüsteemid omanik ja projektijuht Peeter Kruus. Väikeetevõtjana peab ta igale hinnapakkumise päringule, mida on kolm-nelisada aastas, vastamist eluliselt möödapääsmatuks. Kuid siingi ei märka Kruus veel muutusi, kirjutas Äripäev.
Töötajate puhkusele saatmine kuni 14. jaanuarini on tema kinnitusel samuti pigem igatalvise töövaikuse tunnus.
Kuivsegude tootja AS Uninaks juhataja Guido Piksar ootas enda sõnul ehitusturu jahtumist juba ligi poolteist aastat, firma tegi uueks olukorraks aegsasti ettevalmistusi. "Tunnetame turu langust omal nahal mõneti, kuid mitte nii palju," peab ta jutte ehitusturu drastilisest kokkutõmbumisest liialdatuteks.
Kiites Eesti valitsust ja Eesti Panka, kes peatasid rahva laenamistuhina, peab Piksar eraisikutele suunatud pidurdamist õigeaegseks. Kuna pidurduva osana moodustab elamuehitus üldehitusest väiksema poole, ei tohiks see muude rajatiste endises tempos ehitamist eriti mõjutada. Samas suurenevad infrastruktuuri rajamised Euroopa Liidu rahade toel. "Jaanuarist aprillini on mõõnaperiood, juunis-juulis saab elamusehitus hoo sisse. Aastal 2008 näen 2007. aastaga võrreldes ehituse tõusu," lisab ta.
Kujuneva olukorra eelistena näeb Piksar tööandja võimalust taas töötajaid valida. "Eesti ühiskond vajab töökohtade vähendamist. Klient peab kuningas olema!"
Eesti suhteliselt odavate ehitusmaterjalidega võrreldes on tema hinnangul ehitustöö hind liiga kõrge. "Palka saagu see, kes mõistab tööd teha. Ehituskvaliteet hakkab praegu kindlasti kasvama," loodab ta ehitustöötajate ülemakstuse sündroomi vähenemist.
Seotud lood
Stora Enso Timberi
kommunikatsioonispetsialist Sven Lillepalu sõnul on puidutööstuse kasvu
taandumise taga jahtunud ehitusturg.
2007. aasta keskmine ehitushinnaindeksi
muutus oli aasta varasemaga 12,7%, teatas statistikaamet. Peamiselt mõjutas
indeksit tööjõu kallinemine.
Jaanuarist asus 1Partner Ehituse
tegevjuhi kohale Priit Aer, kes võrdleb kinnisvara arendusprotsessi
vastupidavusalaga, kus paljudel, kes viimastel aastatel suure hurraaga rajale
asusid, on täna tõenäoliselt hing kinni.
Linnaehituse direktori Toomas Relli sõnul
ei tule see aasta kindlasti nii tormiline nagu 2006, kuid massilist ja
drastilist hinnalangust tema sõnul oodata ka ei tasuks.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.