Täna alanud kohtuprotsessil ütles Mark
Sirõk, et pronksiöö peaorganisaatorid niikuinii reaalselt karistada ei saa. Tema
kaaskohtualune Maksim Reva märkis: "Prokurör on närvis ning karta pole
midagi."
Kohtupinki istunud Dmitri Linteri, Dmitri Klenski, Mark Sirõki ja Maksim Reva toetajad sisenesid kohtusaali kandes oranži-mustatriibulisi Georgi linte kirjaga "Notšnoi Dozor" (Öine Vahtkond - toim.). Peatselt olid need eemaldatud.
Riigiprokurör Laura Vaik taotles Harju maakohtult, et süüalused räägiksid kohtuprotsessil riigikeeles. See tekitas nende tuttavate, sõprade ja sugulaste seas suurt vastumeelsust. Kohtuniku heakskiidul jätkus protsess tõlgi abiga.
Prokurör süüdistas Öist Vahtkonda ettekavatsetud massirahutuste korraldamises. Ta ütles, et monumendi kaitse, organisatsiooni tegevus ning seisukohad olid pikalt ette planeeritud ning sellest teavitati korduvalt ka meediat ning erinevaid riigiasutusi nii Eestis kui välismaal.
Neljast süüalusest on ainult Dmitri Klenskil kõrgem haridus. Tema suhtles Öise Vahtkonna nimel meediaga, viis läbi korralisi koosolekuid ja mõtles välja ning valmistas propagandistliku sisuga lendlehti. Peale selle kuulus Klenski Öise Vahtkonna juhatusse. Organisatsiooni enda hinnanul oli neil täiuslik plaan. Lendlehti jagati koolides, töökohtadel ning naabruses. Öise Vahtkonna koosolekud toimusid Mere pst 5 asuvas Vene kultuurimaja kohvikus.
Kui valitsus võttis vastu mälestusmärke kaitsva seaduse, hakkasid levima jutud Tõnismäe monumendi eemaldamisest. Klenski saatis kirja uudisteagentuurile BNS, milles avaldas Öise Vahtkonna tegevusplaani juhuks, kui monument tõepoolest teisaldatakse. Järgmiste kuude jooksul saatis Klenski vastavasisulisi kirju kolmele BNS töötajale, aga ka muudele meediaväljaannetele, mis tema avaldusi rahvale vahendasid.
Mullu märtsis esines Dmitri Linter Venemaa televisioonis, kus ta teatas, et Eesti käitub venelastega nagu Saksamaa juutidega 75 aastat tagasi. „Venelastel on ohtlik Eestis elada,“ sõnas Linter Vene televisioonile ning lisas ähvardaval toonil, et kui pronkssõduriga peaks Tõnismäel midagi juhtuma, ei seisa ka SSlaste mälestusmärgid Eesti pinnal kaua.
Kohtus ilmnes, et 25. aprillil sai Linter kõne Läti numbrilt. Kõne jooksul teatas Linter siiani tundmatule isikule, et Eestis on kohe-kohe hakkamas kodusõda ning kõik arestimajad on tühjaks tehtud.
Öine Vahtkond oli kirjavahetuses ka Vene Duuma liikmetega.
Üldiselt on olustik kohtusaalis rahulik, kohtualused ning nende kaitsjad vaoshoitud ning kindlad. Nüüdseks on istung kestnud 5 tundi. Võrreldes hommikuga on rahvast saalis vähemaks jäänud. Enamjaolt on siin süüaluste perekonnaliikmed ja kaasvõitlejad. Kui istung algas, oli kohtusaal huvilistest tulvil. Täheldada võis ka nii kodu- kui välismaist pressi.
Seotud lood
Täna loeti Harju Maakohtu Liivalaia
kohtumajas aprillirahutuste organiseerijate Dmitri Linter, Dmitri Klenski,
Maksim Reva ja Mark Sirõtk süüdistused ette, millede järel neist keegi end süüdi
ei tunnistanud. Algas tunnistajate ülekuulamine.
Öise Vahtkonna esindaja Larissa
Neštšadinova ütles venekeelsele portaalile dv.ee, et teate krooni
devalveerimisest pani hilja õhtul üles keegi nende liikmetest.
Venemaa kommunistlik partei jagas medaleid
veteranidele, linnaelanikele ja Pronksimässus osalenud, hetkel kohtu all
olevatele Maksim Revale, Mark Sirõkile, Dmitri Klenskile ja Dmitri Linterile.
Lisaks medalite jagamisele avati linnas ka mälestustahvel Punaarmee
auks, kirjutas Postimees.
Pronkssõduri kaitseks loodud rühmitus Öine
Vahtkond kavatseb täna saata oma esindajad monumendi uude asupaika
kaitseväe kalmistul, et veenda sinna saabuvaid inimesi minema hoopis
Tõnismäele.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.