Türgis tegutseva Eesti ettevõtte Artec
Group arendusjuhi Martin-Éric Racine sõnul pole eestlased veel taibanud, et
türklastega peab enne äriasjade ajamist sõbraks saama.
„Arteci jaoks on Türgi suurepärane alguspunkt, riik on küll osa Lähis-Idast, kuid tegu on Euroopa riigiga. Kultuur ei erine siinsest palju, eriti Istanbulis, inimesed kannavad sama riietust, noored joovad õlut, käivad rannas bikiinidega või koguni alasti. Tavalised moslemi klišeed seal ei kehti ja kaameleid ei ole. Kas kujutate ette, kuna turistid arvavad, et Türgis peaksid palmid kasvama, siis on neid sinna ka imporditud,“ tutvustas ta tegelikku elu-olu ja üritas müüte murda.
Siiski on mõned kultuurilised erinevused, millele tuleb tähelepanu pöörata. „Kõige paremini iseloomustab kultuuride erinevust ütlus, et Skandinaavias teed kõigepealt enne tööd, küll pärast jõuab sõbrustada.Türgis tuleb kõigepealt äripartneriga sõbraks saada, küll hiljem jõuab ka äri teha,“ selgitas ta.
Racine sõnul on Eesti-Türgi vahelisi ärisuhteid üritatud sisse seada juba varem. Racine sõnul oli ettevõttel juba varem plaan Türki minna ja Eesti väliskaubandusliidu külaskäik oli sobiv juhus riigiga tutvuda. "Kui ma kohale jõudsin olid türklased õnnelikud selle üle, et keegi üldse tuli. Kuigi tegu oli Kanadast Québeci provintsist pärit mehega, kes esindas küll Eesti firmat, kuid siiski elas Helsingis. Paar aastat tagasi üritas ka Türgi väliskaubandusliit sarnast üritust korralda, kuid kuna türklastel ei ole kombeks väga detailidesse süveneda, siis nad ei saatnud Eesti poolele ürituse päevakava mille peale eestlased lihtsalt tühistasid sinnasõidu. Samas Türgis oli üritusele kutsutud üle 100 ärimehe, samuti kaks tähtsat koloneli ning kaitseministri abi, kellega muidu kohtumisi korraldada on pea võimatu,“ kirjeldas ta.
„Türgis muutuvad asjad vaikselt läänelikumaks ning äri ajamine on lihtsam kui tundub. Ka on tehnoloogia on arenenum kui arvatakse. Näiteks 80% Euroopas müüdud telekatest ja 60% kodumasinatest on Türgis tehtud, kuigi Euroopa firmad kleebivad neile oma kaubamärgid peale,“ selgitas ta.
Recine kohtus Türgis mehega, kes oli huvitatud Eesti IT-sektorisse investeerimisest. Nüüdseks on ta Türgis juba teist korda ärisuhteid sõlmimas käinud.
Koostöö türklastega on Artec Groupile strateegilise tähtsusega. „Leidsime kohapealt firmasid, kelle jaoks meie tooted olid puuduvad pusle tükid ning kelle tooted sobisid meile nagu puuduvad tükid piltmõistatusest,“ lisas ta oma kogemustest.
Artec Group on 1998. aastal loodud kõrgtehnoloogiaettevõtteid koondav grupp, mis on keskendunud täielike elektroonikalahenduste loomisele. Kontserni kuuluvate ettevõtted on muuhulgas spetsialiseerunud elektroonikaseadmete, tarkvara, mikroskeemide ja tööstusdisainilahenduste välja töötamisele ning tootmisele.
Seotud lood
Türgi informaatikute assotsiatsiooni
juhatuse liikme Türker Gülümi sõnul oleme me tehnoloogilises
sõjas - kui sa tahad, et sul läheks hästi, pead parandama oma
tehnoloogiat, selleks on vaja aga oma projekte.
Neljapäeval, 6. märtsil Türgi välisministri
Ali Babacaniga kohtunud Urmas Paet ütles, et riigid on jõudnud kokkuleppele,
mille kohaselt pääsevad Eesti kodanikud alates eelolevast kevadest viisavabalt
Türki.
Eesti tatarlaste kogukond ja Türgi saatkond
kavatsevad Tõrma kalmistule püstitada mälestusmärgi hukkunud türgi sõduritele.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.