2007. aasta detsembris anti välja ligi 60
protsenti vähem eluasemelaene kui aasta tagasi samal ajal, teatas Eesti
Pank.
Eesti eraisikutele ja ettevõtetele antud laenude ja liisingute kogumaht kasvas 2007. aasta detsembris 1,4 protsendi võrra ning aasta kasvutempo aeglustus 2006. aasta 51,5 protsendilt 30,2 protsendile. „Laenuturu rahunemine peegeldab kogu majanduse sujuvat kohandumist tasakaaluka arengu suunas, kus muutused toimuvad eelkõige sisenõudluse pidurdumise kaudu. 2007. aasta detsembris anti välja ligi 60 protsenti vähem eluasemelaene kui aasta tagasi samal ajal. Maailma finantsturgude ebakindlus ei ole Eesti pangandusele olulist mõju avaldanud,” rääkis Eesti Panga finantssektori poliitika peaspetsialist Jana Kask.
Eksportivate ettevõte head konkurentsivõimet ja positiivseid väljavaateid tõendab neile väljastatud laenude kasvutempo tõus 25 protsendini 2007. aasta detsembriks.
Pangandussektori puhaskasumiks kujunes 2007. aastal 7,4 miljardit krooni, mis on enam kui poole rohkem võrreldes aastataguse tulemusega. Suurt rolli selles kasvus mängis tütarettevõtete teistel turgudel teenitud kasumite kasv. Pankade omakapitali tulukus tõusis ligi 30 protsendini ja nende efektiivsuse paranemist tunnistab kulu-tulu suhtarvu vähenemine 35,3 protsendini.
Ettevõtete pikaajaliste laenude ja eluasemelaenude keskmiseks intressimääraks kujunes detsembris vastavalt 6,2 protsenti ning 5,8 protsenti. Viimaste kuude jooksul on uute laenude intressimäärad jätkuvalt peegeldanud muutusi Euribori arengus ning keskmised marginaalid ei ole Euribori suhtes oluliselt muutunud.
Seotud lood
Kui järsult laenuvõtmist piirata, siis
jõuab Eesti liiga kiiresti raske maandumiseni, hoiatas Nordea.
Täna avaldas rahandusministeerium esialgsed
andmed 2007. aasta maksulaekumiste kohta, kust selgub, et kehv laenukasv
vähendab käibemaksu laekumist.
Hansabank Marketsi analüütiku Maris Lauri
sõnul pole Baltikum rahakate välisinvestorite jaoks enam eriti rõõmustav koht,
mistõttu on ka odavate laenumarginaalide aeg mööda saanud.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.