Santa Clara Ülikooli professori Meir
Statmani sõnul teevad inimesed kohati asjad liiga keeruliseks ja rotid, kes
tabavad asja sisu, teevad paremaid otsuseid ka näiteks investeerimisel.
Statmani sõnul kujutatakse tavaliselt ette, et investorid on nagu arvutid, emotsioonitud. „Kuid tegelikult on nad tavalised inimesed. Me teeme vigu, turul on müra- ja paanikatekitajaid. Küsimus on, kuidas keskenduda oma eesmärkidele."
Statmani sõnul tuleb kõigepealt ennast tundma õppida, teiseks teadus oma liitlaseks teha. „Õpi tundma ennast, tea oma eesmärke ja emotsioone, et sa oleks investeerimissõjas oma liitlane. Teiseks kindlusta ennast, tehes oma liitlaseks teadus sellest, kuidas inimesed käituvad ja finantsturud toimivad,“ tutvustas ta oma peasõnumit. „Vaist on meie kunst, kuid meil on vaja teadust, et vigu korrigeerida,“ lisas ta.
Statman rääkis loo, kuidas Roomas taksojuht teda 80 euroga pettis. „Ma olin vihane enda peale, tegelikult on oluline, kuidas kaotusega leppida ja sellest üle olla. Mu naine käskis mu ette kujutada, et raha kulus õhtusöögile, ja me nautisime suurepärast reisi,“ lisas ta, et oluline on kaotusega rahu teha, kuigi kahetsusvalu jääb.
Kuna maailmas on andekaid ja edukaid investoreid, peab Statmani sõnul olema ka vähe rumalamaid investoreid. „Alati reklaamitakse võitjaid, kunagi ei näe kaotajaid. Seetõttu oleme kohati ka pisut enesekindlamad, kui on põhjendatud, me oleme paremad autojuhid kui keskmised inimesed jne. Kuid kui keegi on üle keskmise, siis peab olema ka alla keskmise inimesi,“ võttis professor lihtsa tõe kokku.
Lõpuks kirjeldas ta huvitavat katset rottide ja inimestega. „Olid nupud B ja S, kus B-d vajutades oli 1/5 võimalus saada süüa ja S-i vajutades 4/5 võimalus. Rotid õppisid kähku ära, et S-i vajutades saab rohkem süüa, ja jäid nupu juurde paikseks. Inimene ei andnud nii kergesti alla, vaid proovis ikka mõlemat nuppu, et see ei saa nii lihtne olla,“ seletas Statman. „Meie intelligents töötab meie vastu, kui lihtsad asjad tehakse keeruliseks. Mõnikord piisab, kui mõelda nagu rott,“ lisas ta.
Seotud lood
Hansapanga investeerimiskonverentsil
esinenud USA majandusprofessor Meir Statman ütles aripaev.ee lugejate
küsimustele vastates, et külmad kalkuleerijad ei aita üksteist.
Roburi vanem makroanalüütik Giovanni
Polastri tõdes hetk tagasi Hansapanga investeerimiskonverentsil, et erinevad
uuringud on näidanud, et ajukahjustusega inimesed on paremad investorid.
Investorid järgisid täna ilmselt Hansapanga
soovitust osta Tallinna Kaubamaja aktsiaid, tänu millele kerkis selle hind 3,77
protsendi võrra 120,48 kroonini.
Investeerimispanga Robur makroanalüütiku
Giovanni Polastri sõnul on kõik tingimused loodud, et börsid võiks peagi tõusule
pöörduda.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.