Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevjuhi Mika
Sucksdorffi sõnul on YITi allahindlust vaadates aeg valida endale sobiv
strateegia, et müüki maksimaalselt kiirendada, kuid Uus Maa YITi
hinnalangetusest eeskuju ei võta.
„YIT on lihtsalt esimene, kes langetas hindu korraga rohkem, et kiiresti projektides müümata korterid realiseerida või müügiga alustada. Ajad on muutunud ning iga arendaja peab valima endale sobiliku strateegia, kas siis suutma hoida hindu või pakkuda piisavalt suurt hinnaalandust, et müüki kiirendada. Samas tuleb tõdeda, et kõikides nimetatud projektides olid hinnad kohe müüki alustades väga kõrged ning üle keskmise hinnataseme. Usun, et selle hinnakorrektsiooniga on hinnad toodud jälle vastavusse turuhindadega ja seega võib müügiga edasi minna,“ ütles Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevjuht Mika Sucksdorff.
Küsimusele, kas selle tõttu on Uus Maal plaanis objektide hindu alandada, vastas Sucksdorff, et selle hinnalangetuse tõttu otseselt ei ole plaanis teha arendajatele ettepanekuid hindu alandada. „Räägime pidevalt läbi oma vahendatavate projektide arendajatega, et hinnad oleksid konkurentsivõimelised ning objektid müüdavad.“
„Tuleb arvestada sellega, et praegu hõlmab suurem hinnalangus siiski uusi arendusi, mille hindade arvestamisel lähtuti 2006. aastal edasisest hinnatõusust, mida ei järgnenud, ning seetõttu on paljud uued projektid ka üle hinnatud. Kindlasti on veel oodata nii mõnegi uusarenduse üldist hinnalangust, tegelikult on aga võimalik ka ilma avaliku hinnaalanduseta arendajatega kaubelda ning ka reaalne turuhind saada,“ rääkis Sucksdorff. „Arvestades seda, et Eesti majanduses ennustatakse põhja 2008. aasta esimeseks pooleks, siis enam-vähem sellesse aega langeb ka kinnisvaraturu põhi. Hinnatõusu sel aastal aga veel ei tule, küll aga suureneb aktiivsus. Seega ei ole ohtu, et osta plaanitav korter kallimaks läheb, aga samas on võimalus sellest korterist ilma jääda, kui keegi teine selle ära ostab.“
Kas praegu oleks otstarbekam kinnisvara müüa, osta või üürida, lähtub Sucksdorffi sõnul ikkagi inimese vajadustest. „Äripindade osas on kindlasti trend üürimisele, kuna ettevõtetel on vaja likviidseid vahendeid kasutada põhitegevuses, mitte kinnisvaras. Inimestel, kes otsivad endale kodu, tasub kindlasti paljude pakkumiste seas aktiivselt ringi vaadata. Kui on leitud sobilik maja või korter, siis ei tasuks ostuotsust siiski lõpmatusse lükata, vastasel juhul võite lihtsalt sobivast kodust ilma jääda. Kuigi pakkumisi on palju, kurdavad ostjad ikka selle üle, et sobilikke kortereid või maju on vähe,“ ütles ta. Kui hind jääb alla turuväärtuse või selle piiresse, tasuks tema sõnul kindlasti osta.
Üürida tasuks Sucksdorffi sõnul neil, kes ei ole veel oma edasistes plaanides kindlad. „Samuti on üürimine lahendus neile, kel raskusi pangast laenu saamisega.“
Uus Maa andmetel on nende vahendatavatel projektidel kõige rohkem hindu langetatud uuselamupiirkondade kruntidel. Suurim hinnalangus on olnud 35% Rae vallas Sepa elurajoonis.
Seotud lood
Hetkel on vajadus uute kaubanduspindade
järele suur ning tarbimine Eestis laes. Järgnevatel aastatel, kui majanduskasv
pidurdub kahanevad ka tarbimismahud, kuid suuremad laienemised on plaanitud
sellele järgnevasse perioodi.
1. veebruaril langetas Rime Kinnisvara
Liivaoja elamukvartali viimaste allesjäänud korterite hindu, tõdedes, et need,
kes õigel ajal hindu langetasid, said korterid müüdud ning Liivoja
kvartali hinnalangus näitas seda selgesti.
ERI Kinnisvara sõnul võivad suured
hinnalangetamised ostjates hoopis hirmu tekitada ebastabiilse turu suhtes,
teisalt tuleb hinnalanguse korral esmalt tähelepanu pöörata varasema
hinnataseme sobivusele praegusesse turuolukorda.
YIT Ehitus langetas Pärnu Papiniidu majade
korterite hindu võrreldes möödunud aasta novembriga 36% ja Tallinnas 31%.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.