Kuigi jaanuari lõpus väitsid ameeriklased,
et risk inimestele nende luuresatelliidi peatselt toimuva kokkupõrge käigus
Maaga on sisuliselt olematu, andis president Bush loa satelliiti tulistada,
kirjutas BBC.
Põhjuseks tuuakse satelliidi kütusepaakides oleva vedela raketikütuse komponent hüdrasiin, mis võib kokkupõrkel Maaga aurustuda ning gaasid kujutada inimestele tõsist ohtu, kui keegi läheduses peaks paiknema. Võimalikud mõjud on sarnased klooriühendite või ammoniaagi sissehingamisega kopsukahjustustest surmani, riskiala suuruseks on 450 kilogrammise kütusekoguse juures arvutatud umbes ühe hektari suurune territoorium.
Senini pole osatud ka täpselt määratleda võimaliku maalekukkumise aega, räägitakse veebruari lõpust ning märtsi algusest. Satelliidi tulistamiseks aga avaneb võimalus juba 3-4 päeva pärast ning aega tulistamiseks on umbes nädal. Tulistamise tulemusena pihustuks hüdrasiin ohutult laiali ning Maale kukuksid vaid väiksemad satelliiditükid.
Kindral James Cartwright väidab, et tulistamise põhjuseks ei ole satelliidis sisalduv konfidentsiaalne informatsioon ega satelliidi salajased osad, sest need põleksid atmosfääris niikuinii ära. Kütusepaak aga on sellise ehitusega, et sellega ei pruugi enne Maaga kokkupõrget midagi juhtuda.
Tulistamine on plaanitud toimuma laevalt Aegis relvasüsteemiga, mis on loodud ballistiliste rakettide allatulistamiseks ning loodetakse ühele täistabamusele, kuigi kokku on varus 3 modifitseeritud Standard Missile 3-e kolmel eri laeval. Tulistamine peab aset leidma enne luuresatelliidi sisenemist atmosfääri, sest atmosfääritingimused on nii kõikuvad, et täpne tabamine on sisuliselt võimatu. Kui esimene lask ebaõnnestub, otsustatakse, kas korrata katset või mitte. Kokku on Aegis süsteemiga varustatud laevu maailmas 108, lisaks USAle ka Jaapanil, Hispaanial, Norral ja Lõuna-Koreal.
Artikkel ilmus Erik Puura
keskkonnablogis.Seotud lood
Kui soovid lugemist sarja algusest, siis
kliki siia: Surnud kosmonaut
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.