Näide sellest, milliseid kirgi võib üles
kütta moodsa arhitektuuri jõuline katse sobituda vanasse keskkonda, on Tartu
Ülikooli ja Narva linna vahel puhkenud tüli Narva kolledži uue hoone
ehitamisel.
Praegu on kahtlane, kas uus hoone, Tartu Ülikooli andmeil üle 40 miljoni krooni maksev maja, plaanitud kujul raekoja kõrvale üldse kunagi ehitatakse. Uus kolledžihoone pidi tulema uhke ja modernne.
Tartu Ülikooli korraldatud arhitektuurivõistluse võidutöö "Vihm" sai esimese hooga heakskiidu nii volikogult kui ka linna peaarhitektilt Anne Hallikult. Siis hakkasid aga pead tõstma muinsuskaitsjad ja narvakad ise, eesotsas linnavolikogu esimehe Mihhail Stalnuhhiniga.
Narva linnaplaneerimise amet Tartu Ülikoolile ehitusluba ei andnud, kuna väidetavalt ei vastanud uue kolledžihoone projekt detailplaneeringule ega projekteerimistingimustele. Ülikool oli seisukohal, et ehitusloa väljastamisest keeldumine oli õigusvastane ja pöördus kohtusse. Esimese astme kohus andis õiguse ülikoolile, mille Narva linnavalitsus omakorda uuesti edasi kaebas. Millega see lugu lõpeb, pole teada.
Näiteid, kus uus ja vana disain kokku sobivad, võib tuua nii Eestist kui ka Euroopast. Mõelgem kas või Tallinna vanalinna ehitatud De la Gardie kaubamaja, WW passaaži, hotelli Telegraaf või Pariisi Louvre'i sissepääsuks ehitatud klaaspüramiidi peale. Sama levinud on aga ka vanade linnakvartalite endisel kujul taastamine Euroopa suurlinnades. Viimane trend on ka Eestisse jõudnud. Uue funktsiooni on omale saanud Rotermanni ja Zelluloosi piirkonnad, pakkudes võimalusi nii äri- kui ka elupindadele. Endise tööstuspiirkonna asemele kerkib Ülemistel Targa Äri linn.
Seotud lood
"Divide et impera" - jaga ja valitse - on
ütlus, mis pärineb vana Rooma aegadest. Juba 14 aastat on Tartu Ülikooli rahade
ning varade liikumist suunanud Riho Illak ning seda paljuski vanadelt
roomlastelt pärinevaid juhtimisvõtteid kasutades.
Tartu Ülikooli kliinikum müüb Toomemäel
asuva naistekliiniku hoone ülikoolile.
Tarkvarafirma Webmedia hakkab Narvas tootma
tarkvara vene- ja ingliskeelsete riikide jaoks, et klient ja arendaja saaks
suhelda oma emakeeles.
Narva volikogu liige vaidlustas kohtus
veehinna tõstmise seaduslikkuse, kuna linna vee-ettevõtjal Narva Vesi pole juba
üle aasta veemüügiluba.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.