Minule meenutab praegune palga- ja kuluhüvitiste tsirkus Toompeal kahjuks komparteilaste eriliste soodustuste ajastut. Praegu küll pole enam eripoode, kust teenekad parteitegelinskid head-paremat endale hankisid, samal ajal kui lihtrahvas püksirihma pingutas. Ei jagata ka autosid, kodumasinaid näo järgi ega ametiühingute kaudu loterii abil. Kuid ega iseendale iga-aastase palgatõusu tagamine ja iga kulu veeretamine maksumaksja kaela ka just tollest praktikast suurt erine.
Viimasel ajal on kõlanud juba üsna mõistlikke ettepanekuid riigikogu liikmete palkade muutmiseks, eriti näiteks kindel kuupalk kogu neljaaastaseks ametiajaks. See, kas palga määrab riigikogu istuv koosseis järgmisele või sõltumatu komisjon, on isegi teisejärguline selle kõrval, et üleüldse on tekkinud tahe midagi muuta. Kõik pole veel päriselt rappa läinud!
Riigikogu spiiker Ene Ergma kutsus kokku fraktsioonide ümarlaua mõistliku lahenduse otsimiseks-leidmiseks. Hea on, et Ergma tahab minna kaugemale. Tema sõnul peab lahendus hõlmama kõiki riigiesindajaid, kelle töötasu sõltub keskmisest palgast, tippametnikest presidendini välja.
Ärge siis, lugupeetud poliitikud, unustage oma kuluhüvitiste poliitikat prügikasti visata - alles seejärel saame ülemnõukogu ajastu lõppenuks kuulutada.
Seotud lood
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.