Investments Pension Europe'i ekspert
George Coats ütles täna Hansapanga pensioniteemalisel seminaril, et pikas
perspektiivis oleme kõik pensionil.
"Majandusteadlane John Maynard Keyns on öelnud, et pikas perspektiivis oleme kõik surnud. Mina ütleks pigem, et pikas perspektiivis oleme kõik pensionil,“ ütles Coats.
19. sajandil oli suremus palju suurem ja tervishoid viletsam, mis tähendab, et vähem inimesi elas pensionini. Ka oli noori rohkem. „Muutustes on valitsustele andnud topeltlöök: esiteks sünnib vähem inimesi ja seetõttu koguneb vähem raha pensionisüsteemi ja tervishoid on parem ja inimesed elavad kauem. Teiseks on muutunud riigieelarve põhimõtted, enam ei koostata vajadusel meelsasti defitsiidis eelarvet,“ selgitas ta.
Coatsi sõnul on Euroopa riigid asunud probleemi defineerima ja tunnistanud selle olemasolu, kuid lahendust pole. „Põhiline probleem, et lahendusi peavad otsima poliitikud, kuid nad mõtlevad lühiajaliselt ehk järgmiste valimisteni, kuid pension on pikaajaline probleem,“ lisas ta.
Euroopa riigid on läinud kahte teed pidi: Hispaanias, Prantsusmaal, Saksamaal, Austrias ja Itaalias on traditsiooniliselt suur riigi osa, Hollandis, Suurbritannias ja Soomes on suurem roll tööandja pensionidel.
Kuid kõik peavad pöörama tähelepanu sellele ja oma riiklikke pensionisüsteeme reformima, sest olemasolevates pensionisüsteemides jääb raha puudu.
Coats leiab, et olulisem on muuta seadusi ja makse nii, et inimestel tekiks motivatsioon vanaduspõlv fondides kindlustada. Näiteks Hollandis moodustasid pensionifondide varad 2006. aastal 130% SKPst ja Islandil 133%.
„Kuid riikides, kus valitsuse roll on suurem on probleemid keerulisemad, sest valitus ei suuda enam maksta oodatud pensionit,“ lisas ta. Prantsusmaal ennustatakse 2020. aastaks 25 miljardi euro suurust pensionidefitsiiti, mis kasvab 2050. aastaks 69 miljoni euroni. Hispaania valitsus lihtsalt ignoreerib probleemi ja Saksamaa süsteem on järjest keerulisemaks muutuv.
Coats leiab, et Ida-Euroopa riigid on Lääne omadest õnnelikumas olukorras, sest Nõukogude Liidu kokkukukkumisega pidid nad niigi ulatuslikke reforme läbi viima, muuhulgas reformiti pensionisüsteemi.
Seotud lood
Hansapanga pressihommikul esinenud
Investments Pension Europe ekspert George Coats leiab, et Eesti teise
sambasse minev 6% palgast on vähe.
Hansa Investeerimisfondide juht Robert Kitt
arvab, et Eestist võiks kujuneda liberaalne pensionifondide süsteem.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.