Järjest kõrgemad toiduhinnad on üle kogu
maailma põhjustanud rahutusi, mida ÜRO hinnangul ei aita leevendada ka plaanitav
tootmise suurendamine.
ÜRO toidu- ja põllumajandusorgnisatsioon (FAO) teatel on leiva, riisi, piima, toiduõli ja teiste põhitoiduainete hinnad paljudes arengumaades viimase paari kuu jooksul järsult tõusnud. Eelmise aastaga võrreldes on nisu ja riisi hind tõusnud kaks korda, mais on aga isegi kolm korda kallim kui möödunud aastal, kirjutas AP.
Teraviljade hinnad on tõusnud vastusena pidevale nõudluse suurenemisele põhiliselt Indiast ja Hiinast, samuti varude vähesuse ning uute ekspordipiirangute tõttu, teatas FAO.
Kuigi maailma teraviljatoodang peaks see aasta 2,6 protsendi võrra tõusma, jõudes rekordilise 2,16 miljardi tonnini, pole sel ekspertide sõnul hinnale erilist mõju.
"Kõiki näitajaid arvestades peame tõdema, et tegemist ei ole ajutise nähtusega, mille korral hinnatõusu ühel aastal leevendab tootmise suurendamine järgmisel,” ütles FAO juht Jacques Diouf.
Ekspertide hinnangul vähendab tootmise suurendamise efekti näiteks teraviljade hinnaga spekuleerimine. Siiski loodab organisatsioon, et eelkõige nisu ja riisi tootmise suurendamine peaks leevendama vähemalt ülemaailmset varude nappust.
FAO sõnul peaks arengumaade talunikele kindlustama juurdepääsu väetistele, seemnetele ning loomatoidule, et suurendada kohalikku tootmist.
Toiduainete hinnatõus, mida veelgi kiirendab kütuste kallinemine, on viimastel päevadel maailmas viinud mitmete protestiaktsioonideni. Kõige rängemini mõjutab hinnatõus vaesemaid inimesi, sest kulutused toidule moodustavad ÜRO andmetel 60–80 protsenti arengumaade tarbija kogukulutustest, võrreldes näiteks 10–20 protsendiga rikastes tööstusriikides.
Eelmisel nädalal sai üks inimene surma protestiaktsioonide käigus Egiptuses, Haitil viisid vägivaldsed protestid aga lausa valitsuse tagandamiseni. Pakistanis ja Tais pandi sõdurid valvama põlde ja viljaladusid, et takistada röövkäike.
Seotud lood
Ärileht The Arabian Business kirjutab
hinnakatastroofist, sest toiduainete hinnatõus on väljunud igasuguse kontrolli
alt.
Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2008. aasta
I kvartalis võrreldes eelmise aasta I kvartaliga 11,1%, teatas statistikaamet.
Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juht
Dominique Strauss-Kahn ütles eile, et biokütused kujutavad endast suurt
moraalset probleemi.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.