LHV analüütik Madis Toomsalu kirjutab
tänases börsiülevaates, et levivad kahtlused, nagu manipuleeriks pangad keskse
intressimääraga (LIBOR), et varjata oma finantsseisundit.
Levivad kahtlused, et pangad manipuleerivad LIBORiga, mis on keskmine intressimäär, millega pangad üle maailma teineteisele laenavad. LIBOR leitakse, kui suuremad pangad iga päev helistavad Reutersisse ja teatavad, millise määraga nad laenu saavad.
"Kuna arvutamine toimub usalduse alusel, eksisteerib arvestatav võimalus sihipäraseks manipuleerimiseks. Nüüd kahtlustataksegi, et osa panku teatab meelega väiksematest määradest, et varjata oma finantsseisundit ja vajadust kapitali järele," kirjutas Toomsalu.
LIBORiga on seotud 900 miljardi eest subprime-laene ning ligi 9 triljoni väärtuses korporatiivlaene.
Seotud lood
Pangad on alates 2007. aasta jaanuarist
maha kandnud varasid kokku 181 miljardi dollari (1,8 triljoni krooni) väärtuses,
selgub värskes Financial Timesis ilmunud graafikust.
Kuigi maailma keskpangad eesotsas Fediga
üritavad globaalset rahaturgu üha uute meetoditega kriisist üle aidata, ei näi
see investoreisse erilist usku sisendavat.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.